Expozici organizátoři zasadili do prostor Moravského náměstí v samotném centru Brna. Velkoformátové fotografie přiblížují unikátní expozici Mendelova muzea Masarykovy univerzity v Augustiniánském opatství na Starém Brně, kde byl zakladatel genetiky v druhé polovině 19. století místním opatem. „Kromě jedinečných fotografií se mohou návštěvníci dozvědět taky o komplexním výzkumu Masarykovy univerzity k analýze Mendelova genomu,“ uvedla ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová.
Tento projekt v červenci dokončil vědecký tým pod vedením Šárky Pospíšilové, prorektorky Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium. Odborníkům se povedlo přinést nejen nové informace o Mendelově životě, ale také vzorky jeho biologického materiálu, které odhalují jeho přibližnou výšku nebo zdravotní indispozice. „Využili jsme širokých možností expertízy v různých vědeckých oborech na Masarykově univerzitě. Na vyzvednutí a identifikaci ostatků pracovali odborníci na archeologii, antropologii, genetiku, ale i bioinformatiku nebo chemii,“ popsala na konci července Šárka Pospíšilová.
Výstava odhalující dosud neobjevené informace o genomu Gregora Johanna Mendela potrvá až do 25. září tohoto roku. Nevšední expozice je součástí oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Masarykova univerzita k tomuto významnému jubileu připravila bohatý doprovodný program a další akce budou následovat, například vědecké konference či přednášky. „Na podzim chystáme jako každoročně Mendelovy dny, jejich letošní tématem je "Mendel a svět". Zaměří se třeba na přijetí i zneužití Mendela v rámci ideologií 20. století a také na překlady jeho díla,“ přiblížila Křížová. Akce, která se uskuteční 2. a 3. listopadu, se zúčastní také vědci z Rakouska, USA a dalších zemí.
Masarykova univerzita odstartovala rok oslav 200. výročí narození G. J. Mendela již v listopadu loňského roku, kdy zveřejnila informaci o vyzvednutí ostatků vědce z hrobky augustiniánů a také ukázala první výsledky výzkumu jeho DNA. První letošní velkou akcí bylo představení G. J. Mendela na Světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Koncem května otevřelo Mendelovo muzeum MU novou stálou interaktivní expozici Genetika.
Na loňský výzkum navázala od 20. do 23. července vědecká konference Mendel Genetics Conference 2022, na kterou zavítali do Brna špičkoví světoví výzkumníci z mnoha oblastí a také tři laureáti Nobelovy ceny. Ve stejných dnech nabídl Festival Mendel pro veřejnost popularizačně-naučné aktivity, komentované prohlídky a bohatý doprovodný kulturní program.