Vývojový tým z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity spustil nový systém Odevzdej.cz na odhalování plagiátů v seminárních pracích. Už před jeho spuštěním fungoval projekt Theses.cz, který sloužil ke zjišťování opsaných pasáží v závěrečných pracích. Díky Odevzdej.cz se možnost kontroly výrazně rozšíří. Do projektu se totiž zapojilo deset českých vysokých škol včetně Univerzity Karlovy.

Projekt Odevzdej.cz vznikl na základě podnětů z řad učitelů z vysokých a jiných škol. Jaké možnosti zapojeným školám nabízí? „Umožňuje učitelům zřizovat takzvané odevzdávárny, kam mohou studenti odevzdávat seminární práce. Učitel může také nastavit přesné datum pro odevzdání práce nebo práce rovnou hodnotit,“ vysvětlila prorektorka pro informační technologie Masarykovy univerzity Ivana Černá.

Dosud mohly jednotlivé školy a jejich učitelé porovnávat závěrečné práce. Díky Odevzdej.cz tak mohou činit i u seminárních. Těch vzniká na vysokých školách velké množství. Nový systém předpokládá vytvoření jejich databáze, kam je mohou jednotlivé univerzity vkládat a porovnávat s těmi, které už v systému jsou. Možnost opisovat se tak razantně sníží. Program totiž bude práce porovnávat i s těmi závěrečnými, uloženými v už fungujícím Theses.cz. „Systémy vzájemně spolupracují, a tak se zvyšuje pravděpodobnost odhalení podezřelých souborů,“ upřesnil vedoucí obou projektů Michal Brandejs.

Aplikace toho však umí ještě víc. Vložené práce srovnává i s jinými veřejně dostupnými zdroji dat, jako je například otevřená encyklopedie na internetu wikipedie. „Práce se rovněž automaticky převádí do pdf formátu, aby běžný uživatel nemusel mít zakoupený komerční software,“ poznamenala manažerka vnějších vztahů a marketingu Centra výpočetní techniky Jitka Brandejsová a vyjmenovala další přednosti. „Systém je ojedinělý i v tom, že umí pracovat s velkým množstvím dokumentů, což je velký rozdíl oproti jiným projektům. Navíc je optimalizován pro češtinu i slovenštinu.“

Rychlé zpracování velkého množství dat dělá z Odevzdej.cz efektivní nástroj pro odhalování plagiátů. Srovnává nejen seminární a závěrečné práce, ale i veřejné zdroje na internetu. Screenshot Odevzdej.cz

Kdo by si řekl, že podobný systém není nutný, protože se v dnešní době všechno dá najít pomocí internetových vyhledávačů, ten se mýlí. Závěrečné nebo seminární práce se totiž na internetu často vůbec neobjeví. „Mnoho škol zatím závěrečné práce nezveřejňuje a například na Slovensku tato povinnost vůbec neexistuje,“ podotkla Brandejsová.

A proč vlastně veřejně dostupné prohlížeče neobjeví seminární práce? „Školy si je ukládají na svá lokální úložiště, kde třeba google vyhledávat nemůže. Oba systémy umějí vyhledávat podobné dokumenty napříč mezi shromážděnými pracemi ze zapojených škol, jak seminárními, tak závěrečnými nebo dalšími zdroji. V tom také spočívá jejich výjimečnost,“ upozornila Brandejsová.

Mezi klady Odevzdej.cz se řadí i jeho rychlost. „Porovnat dva dokumenty dnes dokáže i běžný word, ale ve chvíli kdy například Theses pracuje s více než 75 tisíci závěrečnými pracemi, což představuje zhruba jeden a půl milionu dokumentů, pak je velmi důležité, aby jeho uživatel nemusel dlouho čekat. I to se nám podařilo,“ zdůraznila Brandejsová.

Zatímco nový systém již běží, vývojový tým z Fakulty informatiky už připravuje aplikace zaměřené na překlad systému do angličtiny a realizuje první zkušební testy pro vyhledávání podezřelých souborů v rámci celého internetu.

Program na odhalování plagiátů v závěrečných pracích zavedla Masarykova univerzita jako první v České republice v roce 2006. V loňském roce se k využívání systému pro kontrolu závěrečných prací připojilo více než dvacet škol. Na samotné Masarykově univerzitě se díky antiplagiátorskému systému podařilo od začátku roku 2008 do poloviny května 2009 odhalit dohromady dvacet případů opisování. V šesti z nich čekalo studenty podmínečné vyloučení, dvěma bylo ukončeno studium. Dva si museli vyslechnout napomenutí a tři dostali za své práce hodnocení F a museli je přepracovat. Dalších šest se ani nedostalo před disciplinární komisi – všichni přerušili nebo ukončili studium na Masarykově univerzitě sami.