Masarykova univerzita v červenci zahájila rozsáhlou rekonstrukci budovy bývalé jezuitské koleje, v níž sídlí Univerzitní centrum Telč. Cílem projektu je celková obnova jezuitského areálu jako střediska vzdělanosti a vzdělávání v kraji Vysočina.

„Opravený areál bude sloužit pro výuku akreditovaných studijních programů i programů celoživotního vzdělávání včetně univerzity třetího věku. Zároveň se stane konferenčním centrem, které bude využívat univerzita i další zájemci,“ řekl prorektor Masarykovy univerzity Antonín Slaný.

Areál bude navštěvovat přibližně 450 studentů ročně. Celkové náklady na obnovu areálu jsou vyčísleny na více než 155 milionů korun, 133 milionů korun získala Masarykova univerzita na realizaci projektu z tzv. norských fondů, zbývající náklady bude hradit z vlastních zdrojů.

Budova je součástí památkové rezervace města Telč, která byla v roce 1992 zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Foto: Ivana Rusková.
V první etapě se práce zaměří na komplexní rekonstrukci objektu. Obnoví se například některé původní architektonické prvky, jako dvorní arkády, a provede se sanace a úprava sklepních prostor.

Ve druhé etapě, která začne ještě do konce roku 2009, se upraví půdní prostory vestavbou pokojů v celkové ubytovací kapacitě zhruba 72 lůžek pro studenty, vyučující a účastníky konferencí.

Vznikne tak integrovaný vysokoškolský areál s moderními učebnami a posluchárnami pro výuku, pracovnami pedagogů a ubytovacími kapacitami, které vytvoří zázemí pro poskytování vysokoškolských studijních a vzdělávacích programů, zejména pro studenty a posluchače z kraje Vysočina a přilehlých regionů.

V budoucnu se předpokládá také rozvoj spolupráce s partnery projektu a vytvoření vzdělávací platformy s názvem Středoevropské centrum kulturního dědictví. Centrum bude podporovat výzkum a informovanost v oblastech souvisejících se zachováním a údržbou hmotného i nehmotného kulturního dědictví včetně dědictví přírodního. Zaměří se na pořádání specializovaných konferencí a seminářů, navazování spolupráce s obdobnými institucemi v České republice i v zahraničí, na informační a publikační činnost.

Budova je součástí památkové rezervace města Telč, která byla v roce 1992 zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Projekt je realizován za podpory Finančního mechanismu zemí Evropského hospodářského prostoru a Norska a s ohledem na výši poskytnuté podpory jde o největší investici těchto fondů v ČR.

Univerzitní centrum Telč
Centrum slouží studentům od akademického roku 2002/2003, kdy zde Filozofická fakulta zahájila výuku dějin umění se zaměřením na památkovou péči a ochranu kulturního dědictví. V akademickém roce 2004/2005 se přidala Ekonomicko-správní fakulta, která otevřela v Telči obory bakalářského kombinovaného studia se zaměřením na ekonomiku, veřejnou správu, regionální rozvoj, cestovní ruch, bankovnictví a management. Současně s těmito obory probíhají v Telči i programy celoživotního vzdělávání.