Noc vědců se 30. září konala na různých místech po celé České republice a tematicky se letos zaměřila na smyslové orgány. Nejen studenti, ale i děti, dospělí nebo senioři mohli navštívit běžně nepřístupná místa brněnských univerzit a dozvědět se zajímavosti nejen od zkušených vědců, ale i aktivních studentů. To vše během jednoho večera takřka po celém Brně.
Filozofická fakulta si pro své návštěvníky připravila ochutnávku různých druhů pokrmů například z Japonska, Středomoří nebo z doby staré antiky. Po občerstvení bylo možné pokračovat do středověkého kláštera. Zde si mohli děti i dospělí napsat své jméno středověkým písmem. Mniši v klášterech v minulosti opisovali knihy husími brky, pro návštěvníky Noci vědců byla připravena pera. Koho opisování písmen nebavilo, mohl si projít simulovaný labyrint katedrály v Chartres.
Jak lidstvu pomůže s ukládáním jaderného odpadu příroda nebo proč se naše Země vlastně třese? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvěděli návštěvníci přírodovědecké fakulty. Mimo to si mohli prohlédnout v akci plazmové prototypy, které dokážou užitečně měnit například netkanou textilii, vyzkoušet si rýžování zlata nebo humorně porozumět matematice a její souvislosti se zvukem. Nechyběla ani možnost si pod rouškou tmy projít skleníky plné mnoha druhů rostlin. V parčíku před děkanátem pak večerem provázela kapela Údolní-reset.
Opravdu nabitý program čekal zájemce o vědu v Univerzitním kampusu v Bohunicích, kde měly své zastoupení lékařská fakulta, fakulta sportovních studií, farmaceutická fakulta, přírodovědecká fakulta, ekonomicko-správní fakulta i Centrum jazykového vzdělávání MU. Návštěvníci mohli například zjistit, jak využít bakterii jako zdroj světla nebo poznávat rostliny pomocí čichu, hmatu a sluchu. Bylo také možné zhlédnout chemickou show plnou poutavých efektů a dozvědět se, jak se (ne)vyhodit do povětří. Díky fakultě sportovních studií si mohli návštěvníci ověřit, zda za využití smyslů zvládnou to, co vrcholoví sportovci.
V prostorách Mendelova muzea MU měla svůj program i pedagogická fakulta, která nabídla návštěvníkům například ochutnávku mezinárodních potravin. Mohli si také vyzkoušet orientaci v prostoru s brýlemi simulujícími opilého a nebezpečného člověka, poznat různé druhy rostlin po hmatu, procvičit si jazyky nebo zhlédnout ukázku bezpečných i nebezpečných chemických pokusů.
Nejzajímavějším stánkem na právnické fakultě se zdála být prezentace České národní banky, ve které byly vystaveny nejen historické mince, ale i moderní padělky české měny. Zájemci si mohli otestovat pravost svých bankovek nebo potěžkat stříbrnou minci v hodnotě deset tisíc korun. A kolik takový poklad váží? Pouhé jedno kilo. Kromě toho fakulta během noci pořádala několik zajímavých přednášek, kde se lidé dozvěděli o morální psychologii, energetické bezpečnosti nebo se mohli seznámit s aspekty hlukové regulace v České republice.
Fakulta informatiky a Ústav výpočetní techniky MU si na Noc vědců připravily několik stanovišť věnujících se moderním digitálním technologiím. Jedno z nich se věnovalo například pixelům. Návštěvníci se dozvěděli, jak počítače pracují s obrázky rozdělenými do tisíce malých bodů nebo si prohlédli, jak takový pixel vypadá pod mikroskopem. Zjistili například, že bílá obrazovka notebooku vzniká složením tří subpixelů a pod mikroskopem je tedy vidět mřížka z červených, zelených a modrých čtverců.
Na fakultě sociálních studií se bylo možné podívat, jak vypadá opravdové televizní studio. Studenti žurnalistiky návštěvníkům ukázali, jak vypadá televizní kamera, jak se natočený materiál stříhá v počítačovém programu a jak se nakonec skládá postříhaný materiál k sobě, aby vzniklo video pro televizi. Zájemci si pak mohli vyzkoušet moderování počasí před zeleným pozadím, které se využívá v televizi. Grafici totiž zelenou barvu pomocí „barevného klíčování“ změní na přehled počasí v následujících dnech. Výsledkem je pak to, že moderátor stojí například před mapou dešťů místo před zeleným plátnem.
Poprvé se do Noci vědců zapojilo i středisko Teiresiás, které pomáhá studentům s různým smyslovým či pohybovým postižením, aby mohli na Masarykově univerzitě plnohodnotně studovat. Zde si mohli návštěvníci vyzkoušet, jaké to je například nevidět a hrát fotbal. Trefit míč s rolničkou uvnitř do brány s pískajícím brankářem nebylo pro nikoho jednoduché.
Na každé fakultě přivítali návštěvníky Noci vědců u stánku s informacemi ochotní studenti, kteří poradili s výběrem programu či vysvětlili, kudy se na dané místo dostat. Pro přepravu mezi místy s programem sloužila speciální autobusová linka, která efektivně spojovala všechny otevřené fakulty, a návštěvníci tak nemuseli hledat běžné spoje s mnohdy několika přestupy.