VIDA! science centrum patřilo v pátek 21. října informačním technologiím. Setkalo se tu přes dvě stě mladých studentů, kteří se chtěli dozvědět víc o využití umělé inteligence v praktickém životě. „Akce byla primárně určená pro nadané středoškoláky. Program jsme připravovali pro lidi, které zajímá AI a chtěli by ji v budoucnu studovat nebo se o tuto oblast zajímají,“ potvrdila Barbora Truksová z Fakulty informatiky MU, jedna z organizátorek akce.
Studenti se mohli panelových diskuzí nebo workshopů zúčastnit v rámci školní exkurze nebo mohli dorazit „na vlastní pěst“, jako třeba Filip Mucha ze Střední průmyslové školy Purkyňova v Brně. „Přišel jsem, protože mě umělá inteligence zajímá, ale nejsem schopný se do této problematiky hlouběji ponořit sám, takže doufám, že mi tato akce pomůže,“ prozradil mladý student. Omluvit se z výuky musel sám, učitelé ale podle Filipa Muchy berou na podobné aktivity ohled.
Organizátoři připravili pro uchazeče pestrý program, největší ohlasy vzbuzoval robot Pepper alias Karel, který měří 121 centimetrů a váží 28 kilogramů. „Karel je sociální robot, který na vás dokáže reagovat jak v češtině, tak v angličtině. Řekne vám, kolik je hodin nebo jaké bude počasí,“ vysvětlila Truksová. Studenti se mohli zapojit do interaktivního kvízu a pro tři nejlepší byly hlavní cenou drobné dárkové předměty a také interakce s tímto konverzačním robotem.
V hlavním přednáškovém sále probíhaly diskuze nejen s akademiky, ale také se zástupci technologických gigantů jakými jsou například společnosti Oracle nebo SAP. Kromě přednášek a panelových diskuzí s odborníky si studenti mohli vyzkoušet také virtuální realitu. „Ve spolupráci s VUT jsme připravili zajímavou panelovou diskuzi s názvem „Máme se AI bát?“, která se zaměřila na přínosy i hrozby týkající se umělé inteligence,“ uvedla Truksová. Za Fakultu informatiky MU zde vystoupili docent Tomáš Brázdil nebo proděkanka fakulty informatiky Barbora Bühnová.
Program AI 4 Talents zakončila odpolední část plná praktických workshopů. Speciální stanoviště si připravila katedra vizuální informatiky a kromě umělé inteligence si mohli zájemci vyzkoušet také virtuální realitu. „Věnujeme se vývoji počítačových her. V budoucnu plánujeme umělou inteligenci do našich projektů víc zapojit, například formou navigace v prostoru nebo generování terénu,“ uvedl doktorand z Katedry vizuální informatiky FI MU Vojtěch Brůža.
Událost AI 4 Talents se konala v rámci celotýdenní akce Dny AI pořádaných platformou Brno.AI. Jedním ze zakládajících členů této platformy a dlouhodobým partnerem je Masarykova univerzita.