Od ledna do června tohoto roku se lidé, které zajímá polistopadový vývoj české společnosti, scházeli na diskuzních večerech s názvem Kabinet Havel, jež jsou součástí projektu Úsvit v Čechách. V Divadle Husa na provázku se debatovalo o tom, jak se Češi od listopadu 1989 změnili a kam ve svém vývoji směřují. Nyní už se chystá listopadové vyvrcholení celé akce a k němu patří také nová rubrika na webových stránkách idnes.cz s názvem Česká vize.
O co jde? „Každý den kromě soboty tam vychází esej jedné z 89 vybraných českých osobností. Z nich by pak měla vzejít desítka nejdůležitějších hodnot, tedy jakási česká vize,“ přiblížil jeden z organizátorů projektu Tomáš Mozga.
Nové eseje budou na webových stránkách přibývat až do pátku 13. listopadu. Jejich soubor se pak stane podkladem pro závěrečný večer celého projektu – setkání Václava Havla, Jacquese Rupnika a Václava Bělohradského, jež se uskuteční 19. listopadu.
Mluvit se na něm může třeba o slovech religionisty, kněze a sociologa náboženství Tomáše Halíka, jenž po vzoru Aristotela v rubrice Česká vize vybídl: „Demokracie je formou přátelství mezi lidmi. Měli bychom proto rozvíjet kulturu vztahů mezi lidmi, vědomí odpovědnosti za druhé a celek, posilovat odvahu důvěřovat a úsilí stávat se hodnými důvěry.“
To Martin Jahn, generální ředitel automobilky Volkswagen v Rusku, vyjmenoval hodnoty, na nichž by podle něj měla stát budoucnost české společnosti, rovnou: „Nejdůležitějšími hodnotami jsou odvaha, čestnost, pracovitost, zdravé sebevědomí, přiměřená pokora, vynalézavost, vstřícnost, flexibilita a smysl pro humor.“