Téměř rok se v brněnském Divadle Husa na provázku scházely osobnosti české vědy, kultury či politiky, aby společně diskutovaly o tom, jací že jsou dnešní Češi. Ve čtvrtek 19. listopadu se za přítomnosti bývalého prezidenta Václava Havla sešly naposledy, aby formulovaly českou vizi. Seznam hodnot, na kterých by měla stát budoucnost české společnosti, nakonec pomohlo vytvořit 92 českých intelektuálů.
Při posledním dílu akce, kterou spolupořádalo občanské sdružení Dialog a Masarykova univerzita, a kde kromě Havla debatovali filozof Václav Bělohradský, básník Jiří Gruša a politolog Jacques Rupnik, se zaplnil celý hlavní sál divadla. Bývalý prezident si pochvaloval, jak si Češi připomínají dvacáté výročí sametové revoluce. „Myslel jsem, že svátek vzdálený jeden den od víkendu, bude příležitostí pro to, aby si pracující udělali prodloužený víkend. A ono se to nestalo. Chodím z jedné akce na druhou a všude se reflektuje současnost a volá se po budoucnosti. To je velmi povzbuzující,“ popsal Havel.
Hodnoty, z nichž by do budoucna měla čerpat česká společnost, pomáhalo formulovat 92 českých osobností. Část z nich dorazila i na závěrečný večer Kabinetu Havel. Foto: David Povolný.
Ačkoliv Václav Bělohradský vyslovil myšlenku, že hledání vizí, je cesta do pekel, neboť člověk nežije podle svých vizí, ale podle toho, jak pochopil situaci, v níž se ocitl, Havel se vizí zastal: „Lidé si čím dál víc uvědomují, že s dnešní dobou není všechno v pořádku, a volají po nějakém výhledu. Chtějí vědět, jakou cestou budeme směřovat. To, že dvacetileté výročí vyzývá k sebereflexi, je první dobrá věc, která mě, přiznám se, překvapila.“
ČESKÁ VIZE