Stovky studentů vybavených lampiony, svíčkami nebo jen teplým oblečením vyrazily 17. listopadu na dvůr Filozofické fakulty, kde se před 20 lety začaly psát dějiny sametové revoluce v Brně. Nesešli se tu ale jen proto, že si chtěli lampionovým průvodem připomenout významná výročí, ale také proto, že chtěli a chtějí něco změnit.

„Řekli jsme si, že bychom se neměli zamýšlet jen nad tím, co se za posledních dvacet let povedlo, ale především nad tím, za co bychom se pořád ještě měli stydět,“ uvedl za organizátory akce Josef Dubec z Filozofické fakulty. Studenti z organizace Inventura demokracie se už vloni na podzim v souvislosti s blížícím se kulatým výročím rozhodli, že formou výzvy Dejte nám dárek ke dvacetinám pojmenují konkrétní problémy české společnosti, které by se měly začít řešit.

„Vybrali jsme čtyři legislativní absurdity, které deformují a zhoršují úroveň zdejší demokracie a na něž přitom v jiných zemích už znají účinný lék,“ vysvětlil Dubec. Celý rok pak obcházeli politiky a snažili se je mimo jiné přimět, aby se vypořádali s nekontrolovaným lobbingem nebo zprůhlednili způsob obsazování mediálních rad. Vesměs marně. „Mnoho politiků nás zklamalo. V českém parlamentu jako by slib daný skupince studentů neměl téměř žádnou váhu. Poslanci napříč politickými stranami nám přislíbili leccos, ale nakonec se reálně neuskutečnilo nic,“ posteskl si Jakub Bachtík, který má na starosti propagaci iniciativy.

Na shromáždění a následujícím lampionovém průvodu v Brně Inventura demokracie také představila studentské prohlášení  připravené studenty Masarykovy a Karlovy univerzity coby vyjádření starosti o českou demokracii. K péči o ni vyzval na shromáždění i rektor MU Petr Fiala. „Chceme-li mít kvalitní demokracii, musíme být dobrými demokraty. A to znamená starat se o věci veřejné a pečovat o kvalitu politického života,“ řekl Fiala a odmítl svalovat vinu jen na současnou politickou reprezentaci. „Dnešní kvalita politiky je výsledkem toho, že česká společnost a její elita dala do značné míry od politiky ruce pryč a politiku, tuto nezbytnou součást života společnosti, ponechala převážně lidem, kteří z ní místo nástroje pro dobré řízení věcí veřejných udělali nepříliš důstojnou živnost,“ varoval rektor.

Před studenty vystoupil také profesor Dušan Šlosar coby jeden z členů stávkového výboru Filozofické fakulty, který jako první v roce 1989 na fakultě přerušil výuku, aby vyjádřil svůj odpor vůči zákroku proti demonstrantům na Národní třídě. Před shromážděním na dvoře fakulty v ulici Arne Nováka zavzpomínal na to, jak před 20 lety v Brně revoluce začala.

Ozářeny světlem svíček a lampionů pak vyrazily stovky lidí na pochod Brnem a přes náměstí Svobody, hlavní nádraží a Husovu ulici došli až na Kraví horu. Na několika místech se četly části studentského prohlášení, ale vzpomínalo se také na historické události – i na ty z listopadu 1939, kdy nacisté násilně zakročili proti české akademické obci. Akci zakončila modlitba a vystoupení komorního orchestru Filozofické fakulty v kostele svatého Augustina.