RECETOX je ústavem Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který byl – tehdy jako Katedra ochrany a tvorby životního prostředí – založen v roce 1983 pro výzkum a vzdělávání odborníků v oblasti environmentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. „Neměli jsme vybavení a laboratoře, ale měli jsme nápady, které se nám podařilo realizovat,“ řekl při dnešní vernisáži prostřednictvím videopřenosu Ivan Holoubek, emeritní profesor Masarykovy univerzity, který RECETOX zakládal a v letech 1990-2013 vedl. „Jsem hrdý na to, čeho jsme dosáhli, a přeji si, abyste pokračovali v tom, co jsme kdysi začali,“ uvedl jeden z tuzemských průkopníků zkoumání dopadů chemického znečištění na životní prostředí a lidské zdraví.
„Přemýšleli jsme nad tím, jak toto výročí oslavit. Dávalo nám smysl pozvat lidi, kteří u nás byli dříve,“ vysvětlila ředitelka RECETOX Jana Klánová zaměření oslavy, na kterou dorazila asi stovka bývalých studentů a pracovníků. Postarali se o velmi neformální atmosféru. „Mám radost, že je vás tolik,“ poznamenala Jana Klánová na začátku akce, která pokračovala prohlídkou laboratoří a unikátní biobanky CELSPAC. Ta shromažďuje různé druhy biologických vzorků pro základní vědecký výzkum. „Pro nás byl vrcholem techniky 80litrový mrazák,“ srovnala jedna z návštěvnic svou laboratorní minulost s vybavením pracovišť v podzemí univerzitního kampusu.
Čtyřicet let výzkumné, vzdělávací i osvětové činnosti ústavu RECETOX přibližuje výstava na panelech v hlavní chodbě bohunického areálu. „K výročí chystáme ještě řadu dalších akcí,“ zmínila ředitelka Jana Klánová. Na konci října organizuje RECETOX v Augustiniánském opatství v Brně diskusi o problematice umělé inteligence, v prosinci debatu o životním prostředí a zdraví a v březnu příštího roku se RECETOX bude podílet na odborné konferenci zemí Visegrádské skupiny. „Věříme také, že se nám podaří vydat vzpomínkovou knihu,“ uzavřela Jana Klánová.