Ústav práva a technologií – tak zní název nového pracoviště, které od ledna funguje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Coby první ústav tohoto typu v Česku bude vychovávat právní odborníky pro nejrůznější oblasti informačních, komunikačních, ale i dalších technologií a také nabízet expertní služby soukromému sektoru a veřejnoprávním institucím.

„Právnická fakulta dlouhodobě podporuje výuku a vědeckou práci v oblasti práva spojeného s technologiemi. Vznik ústavu, který je ojedinělý nejen v rámci České republiky, ale i v kontextu střední a východní Evropy, umožní prohloubit tyto aktivity,“ uvedla děkanka fakulty Naděžda Rozehnalová.

Hlavními tématy ústavu bude právo informačních technologií, k němuž se vážou aktuální problémy týkající se bezpečnosti kyberprostoru a různých forem kyberkriminality, ať už jde o krádeže identity, zneužití osobních údajů nebo porušování autorského práva. Do agendy právníků nového ústavu spadnou ale i okruhy témat týkajících se e-governmentu nebo e-justice, konkrétně třeba problematika datových schránek. Zabývat se budou také právními aspekty elektronických platebních prostředků nebo různých forem e-byznysu.

„Záběr ústavu bude ale nepoměrně širší, protože do něj spadají technologie obecně. Velmi se v poslední době rozvíjí například oblast energetického práva,“ uvedl Radim Polčák, který na fakultě pět let vedl pracovní skupinu pro právo a informační technologie a nyní byl pověřen vedením nového ústavu. Postupem času by se především prostřednictvím externistů měly do agendy ústavu dostat třeba otázky práva biotechnologií a ochrany jejich výstupů a také právo specifické produkce – to zahrnuje například vinařství nebo cukrovarnictví.

Pracoviště vzniklo díky dotaci z evropského Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „Tato počáteční finanční injekce nám umožnila založit transparentní instituci, která se může zapojit do evropských projektů, na které z Česka zatím nikdo nemohl dosáhnout,“ nastínil budoucnost Polčák.