Přejít na hlavní obsah

Aktuálně: Jak si podat přihlášku na MUNI

Podat si přihlášku ke studiu bakalářských a dlouhých magisterských studijních programů na MUNI je možné od 1. listopadu. Štěstí přeje připraveným, a proto pro vás máme přehledný návod, jak vše zvládnout včas a bez stresu. 

Nenechte to na poslední chvíli

 Samotné podání přihlášky není žádná raketová věda, ale přesto se vyplatí vyhradit si na ni dostatek času a s předstihem si promyslet a prostudovat všechny nabízené možnosti. Uvařte si kakao, zabalte se do deky a pojďme na to.

Jako první doporučujeme otevřít si na webu MUNI sekci s popisy studijních programů a vybrat si program dle vašich představ. Po rozkliknutí konkrétního studijního programu se můžete seznámit s informacemi o studiu, uplatněním absolventů, podmínkami přijetí a předměty, které v průběhu studia absolvujete. Na konci popisu programu naleznete také kontakt na konzultanta programu pro případ, že byste měli ještě nějaký dotaz k obsahu studia. Přímo v profilu také uvidíte tlačítko „Podat přihlášku“.

Nenechte se zmást názvy. Pokud se hlásíte ze střední školy, zajímají vás nejčastěji bakalářské a dlouhé magisterské programy v prezenční formě studia (kombinované studium probíhá v blocích jen několikrát za semestr a většinou jej volí už pracující lidé).

Soustřeďte se na výběr studijního plánu

Až budete mít vybraný svůj studijní program, proklikem přes „Podat přihlášku“ se ocitnete v prostředí e-přihlášky. Teď je zapotřebí ještě zvolit takzvaný studijní plán. Opět se nevyplácí s rozhodováním spěchat, výběr studijního plánu je zásadní. Možnosti mohou být celkem čtyři a vzájemně se mezi sebou liší:

  1. Jednooborové studium
  2. Jednooborové studium se specializací
  3. Sdružené studium
  4. Učitelské studium

Některé studijní programy mohou nabízet pouze jeden studijní plán, zpravidla se jedná o lékařskou či farmaceutickou fakultu.

Pojďme se na jednotlivé varianty podívat podrobněji.

Jednooborové studium

Jedná se o studium, ve kterém máte předem definovaný seznam povinných předmětů, které si doplníte z nabídky povinně volitelných předmětů a volitelných předmětů. Od studia se specializací se zpravidla liší tím, že je obecněji zaměřené a většinou vám nechává větší volnost ve výběru předmětů.

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, které vám pomohou prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program jich může nabízet víc, je ale třeba si pro své studium vybrat pouze jednu z nich. Například u Biochemie vybíráte ze specializace Aplikovaná biochemie a biotechnologie, Bioanalytik, Biochemie nebo Bioinformatika.

Sdružené studium

Tato varianta studia na MUNI je takzvaně asymetrická, což znamená, že si vyberete dva programy, ovšem objem studia mezi nimi nebude vyvážený. Ve vašem hlavním studijním plánu absolvujete více předmětů a budete v něm psát diplomovou práci. Vedlejší studijní plán pro vás znamená méně předmětů a nižší kreditovou zátěž. Díky této variantě lze na MUNI studovat i poměrně odlišné disciplíny, které nicméně tvoří zajímavou či netradiční kombinaci. Studovat můžete i mezifakultně, třeba Ekonomii s Matematikou, nebo v rámci jedné fakulty například Archeologii s Německým jazykem a literaturou. V e-přihlášce najdete doporučené kombinace, které jsou připravené na míru.

Učitelské studium

Jde vlastně o sdružené studium, nestudujete ovšem hlavní a vedlejší obor, ale takzvané aprobace, které jsou mezi sebou vyvážené, abyste byli stejným odborníkem na oba své budoucí vyučovací předměty. Můžete si tak vybrat například Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání v kombinaci se Zeměpisem se zaměřením na vzdělávání.

Nesázejte jen na jednu kartu, zaškrtněte priority

Počet přihlášek, které si na MUNI podáte, není omezený, ovšem za každou přihlášku na daný studijní program zaplatíte poplatek. Pokud vám můžeme radit, nelitujte peněz a podejte si jich hned několik. Je tak pravděpodobnější, že se vám alespoň na některé z vybraných programů podaří dostat.

Také určitě využijte možnosti zaškrtnout více studijních plánů v rámci jednoho programu, jestliže to daný studijní program umožňuje. Můžete si například vybrat další specializace nebo přidat vedlejší plán. Tato možnost navíc není zpoplatněná a zvýší vaše šance na přijetí. V rámci jedné zaplacené přihlášky lze zvolit až tři studijní plány a označit je prioritami podle toho, na který z nich byste se chtěli dostat nejraději. Pokud si v e-přihlášce zaškrtnete všechny tři priority, nijak nesnižujete šanci na úspěch v preferovaném plánu, ale naopak ji zvyšujete.

Nezapomeňte, že vše se nejlépe řeší s klidnou hlavou, proto doporučujeme věnovat přihláškám potřebný čas. A jestliže si nebudete vědět rady, neváhejte nám napsat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Hlavní novinky