Specialistka na občanské právo María Esther Rovira Sueiro vyučuje na Universidade da Coruna v Galicii už přes dvacet pět let, až letos se jí ale zadařilo využít mobilitu, kterou její univerzita nabízí na základě dlouholetého partnerství s MUNI. A tak Masarykovu univerzitu oslovila, jestli by mohla do Brna na týden přijet vyučovat. Právnická fakulta na její nabídku nadšeně zareagovala a v prvním prosincovém týdnu otevřela specializovaný kurz Úvod do španělského dědického práva, který přilákal přes 30 studentů. Na kurzu se byla podívat i její dcera María, která svou matku poprvé viděla přednášet.
„Měla jsem trošku obavy, jak bude výuka vypadat, protože s českými studenty nemám žádné zkušenosti. Ale nakonec jsem byla nadšená. Celou hodinu se mnou interagovali a měli spoustu dotazů, takže týdenní výuka velmi rychle utekla. A navíc se neučili jenom oni, ale i já od nich – dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací o českém právním systému. Byla to pro mě skvělá zkušenost a mrzí mě, že jsem na Erasmus na MUNI nepřijela už dřív. Věřím ale, že příští rok přijedu zase a už teď se těším,“ říká vyučující z Universidade da Coruna.
Naplánovaná výuka navíc vyšla přesně na týden, kdy se v Brně objevil první sníh, a tak vyučující z Universidade da Coruna zažila pravou brněnskou zimu včetně minusových teplot. „Jsem ráda, že to nakonec tak hezky vyšlo – ještě nikdy v životě jsem neviděla sníh. Byl to pro mě sice velký teplotní šok přiletět z dvaceti stupňů do minus pěti, ale vánoční atmosféra i vánoční trhy mě naprosto okouzlily. Nic takového u nás nemáme a jsem ráda, že jsem mohla vidět, jak Vánoce slavíte. Vloni jsem díky výuce v USA zažila pravý Halloween, letos v Brně opravdovou zimu. I v tom je má práce krásná,“ chválí si María Esther Rovira Sueiro.
Specializované předměty by studentka uvítala i doma
Nadšená z Brna i z Masarykovy univerzity je nejen vyučující, ale i její dcera María Peón Rovira, která studuje třetí ročník práv na Universidade de Santiago de Compostela a v září přijela na roční Erasmus na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Podle zkušeností zahraničních studentů vkládala do pobytu na MUNI velká očekávání, ale realita je prý několikanásobně předčila.
„O Brnu jsem slyšela, že je tady hned několik univerzit a že je to studentské město se spoustou zahraničních studentů, což mě velmi lákalo. Taky se mi líbila poloha v centru Evropy a možnost cestovat po okolních státech, a tak jsem se dlouho nerozmýšlela. Jsem v Brně už čtyři měsíce a ještě před sebou mám více než půl roku, ale už teď vím, že mi bude Brno hrozně chybět. Máme tady skvělou partu kamarádů, neustále něco podnikáme a někam cestujeme, že se ani nestačím divit, jak rychle ten čas letí,“ pochvaluje si studentka práv.
Dvacetiletá María si taky velmi pochvaluje i samotnou fakultu – líbí se jí moderní prostředí, útulná knihovna i to, že fakulta má všechno, co student potřebuje, od menzy až po různá zákoutí, kde se dá sedět se spolužáky mezi volnými hodinami nebo pracovat na společných projektech.
„Erasmus na MUNI mi změnil pohled na můj obor. Je super, že na vaší fakultě máte předměty specializující se na různá témata, například na právo hospodářské soutěže nebo kyberbezpečnost. To na naší univerzitě nemáme, máme spíš všeobecnější předměty. I díky pobytu na MUNI jsem tak začala uvažovat nad tím, že bych se po studiích začala specializovat na oblast kybernetického práva. Tato tematika mě nesmírně zajímá. A nebýt mého Erasmu, vůbec bych o ní neuvažovala. Takže jsem za tuto studijní příležitost velmi vděčná,“ říká studentka.