Vytvářený odpad má negativní dopady na životní prostředí. Masarykova univerzita se snaží o minimalizaci jeho produkce a zvyšování podílu recyklovaného i prostřednictvím schválené Strategie pro udržitelné nakládání s odpadem a prevenci jeho vzniku. Klíčovým principem této strategie je Zero waste koncept, jehož základním pilířem je předcházet vzniku odpadu. A právě toto se MUNI nyní velice dobře daří díky automatům na pitnou, perlivou a filtrovanou vodu, které studentům nabízí nejen kvalitní vodu, ale i možnost natočit si ji do vlastní láhve. Používáním automatů se tak snižuje spotřeba plastových lahví, což je šetrnější k životnímu prostředí.
Díky stanicím na ekonomicko-správní, pedagogické, filozofické fakultě, fakultě sociálních studií a nyní i na přírodovědecké fakultě v kampusu jen v loňském roce MUNI ušetřila přes 4 tisíce kilogramů plastů a 165 tisíc půllitrových PET lahví.
Nejdéle používají stanice na filtrovanou vodu na filozofické fakultě, tam tuto vodu využívá více něž 6 tisíc studentů a zaměstnanců, a ekonomicko-správní fakultě, kde mají také nejvyšší počet ušetřených PET lahví (87 tisíc). V loňském roce se přidaly s výdejníky ve svých prostorách pedagogická fakulta a fakulta sociálních studií. „Na fakultě proběhla instalace první filtrační stanice v květnu 2023 a v loňském roce výdejníky ušetřily téměř 15 tisíc PET lahví,“ uvedl Jan Šplíchal z pedagogické fakulty s tím, že filtrační stanici naleznou studenti a zaměstnanci v suterénu u Konferenční a relaxační místnosti (RUV) a v budově CVIDOS u zamykatelných skříněk před vstupem do knihovny.
Nově od února lze najít výdejník také v kampusu v Bohunicích v prostorách přírodovědecké fakulty. „Z čísel vidíme, že studenti si naši stanici opravdu velmi oblíbili. Za únor měla 822 uživatelů, díky kterým vyšla úspora téměř 6 tisíc PET lahví. V posledních dnech se tento stroj dostává na přední statistiky všech našich strojů. A navíc: minulý týden jsme viděli za jeden den i 759 odběrů, což je neuvěřitelné číslo,“ uvedla Pavla Pachtová ze společnosti, která výdejníky provozuje.
Automaty jsou pohodlně dostupné na frekventovaných místech v budovách fakult a jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Výdejník upravuje kohoutkovou vodu v okamžiku, kdy si ji člověk stáčí do lahve. Zbavuje ji pachů, chlóru a mikronečistot. Zabudované UV světlo navíc eliminuje bakterie. Uživatelé si mohou natočit perlivou i neperlivou, voda je vždy chlazená. Do své lahve si ji točí s pomocí QR kódu v mobilní aplikaci, a tím je používání automatů velice jednoduché.
Přestože ve všech budovách MUNI teče z kohoutků pitná voda a na některých místech jsou navíc umístěna i pítka, uvažují o tomto ekologickém prostředku i další fakulty. Na fakultě sportovních studií by například měl být automat po plánované rekonstrukci součástí vstupního prostoru.