Nový filmový festival Cinema mundi by se dal popsat pomocí mnoha přívlastků. Jednou z jeho významných charakteristik je i to, že se na jeho přípravě významně podílí studenti Masarykovy univerzity. Třeba doktorand na ústavu filmu a audiovizuální kultury Lukáš Skupa, který v rozhovoru přiblížil třeba to, co obnáší přípravy takové akce.

Jak jste se do realizačního týmu festivalu dostal?

S uměleckým ředitelem přehlídky Jiřím Králíkem jsem už dřív spolupracoval na jeho jiném projektu, Festivalu nad řekou v Písku, a na základě toho mě přizval i k Cinema mundi. V Brně se starám o festivalový katalog, budu připravovat festivalový deník, a zároveň částečně komunikuju se zahraničními hosty. Řešíme, kdo všechno přijede a jak si ti lidé svoji účast tady představují, takže například plánujeme besedy s tvůrci filmů.

Kde jinde se v organizačním týmu uplatňují studenti?
Z velké části se podílejí na přípravě celé přehlídky. Kromě mě ho pomáhá chystat spousta jiných posluchačů z katedry filmové vědy a fakulty sociálních studií. Studenti z fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického se zase starají o výtvarné řešení jednotlivých promítacích sálů a vůbec prostor kina a jejich performance budou i součástí doprovodného programu.

Působíte na filozofické fakultě, jaké jste ve svém okolí zaznamenal reakce na festival?
Například na katedře kladné. Někteří pedagogové plánují úplně zrušit přednášky a promítání, aby studenti mohli chodit na projekce. Myslím, že většina lidí je ráda, že se tady takový festival chystá. Všeobecně doufáme, že přijde hodně studentů, ale jelikož je festival koncipovaný spíš lidově, tak nelze říct, že by to měl být hlavní segment publika. Měl by oslovit třeba i lidi, kteří žijí v Brně, ale pochází ze zemí, jejichž filmy se budou promítat. V programu se najdou mainstreamové i „artové“ filmy, takže si opravdu myslím, že si každý najde to, co mu vyhovuje. Navíc lidé mají jedinečnou možnost setkat se i s tvůrci snímků a seznámit se tak nejen s kinematografií jednotlivých zemí, ale i se zeměmi samotnými.