Zábavu na celý den už od ranních hodin slibuje letošní druhý ročník MUNI DAY. Vedle sportovního programu s odpoledním vyvrcholením v podobě florbalového derby CAMPUS vs. CITY láká na desítky doprovodných akcí. Bohatý kulturně-společenský program rozproudí areál celého kampusu uvnitř budov i venku už od 9 hodin. Ať už si chcete přijít na MUNI DAY zasportovat, užít kulturní program, ochutnat gastro speciality nebo si jen tak užít pohodovou atmosféru, z kapacitních i bezpečnostních důvodů se nezapomeňte předem registrovat na webu.
Možnost vyzkoušet si speciální tandemy, handbiky, monoski, biski či dualski nabídne v areálu kampusu stánek Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás MU. „Představíme část sportovního vybavení, které univerzita používá při tělesné výchově studentů se zdravotním postižením nebo omezením. Toto vybavení je běžně k dispozici i pro veřejnost, tedy nejen pro nevidomé nebo vozíčkáře, ale třeba i pro zájemce s dočasnou zdravotní indispozicí. I s nohou v sádře se totiž dá sportovat,“ přiblížil Alexandr Zvonek ze střediska Teiresiás.
Studenti, kteří uvažují o stáži v zahraničí nebo aktuálně hledají uplatnění na trhu práce, by neměli minout prezentaci studentského spolku IAESTE LC Brno. Toto celouniverzitní sdružení funguje pod záštitou mezinárodní organizace IAESTE a jejími členy jsou studenti z různých vysokých škol v Brně.
Přenést se na okamžik více než dva tisíce let zpátky do kulis antického Řecka a období vzniku olympijských her umožní program filozofické fakulty. Zájemci při něm zažijí Antický sportovní den Samuni včetně sportovních disciplín starého Řecka i s dobovými replikami sportovních pomůcek. „Připravený je běh se štítem neboli hoplítodromos, skok se závažím či hod diskem. Program obohatí i komentovaná výstavka s částmi výzbroje řeckých vojáků nebo jednoduchá hra astragaly, která se hrála napříč historií a světem,“ popsala studentka filozofické fakulty Natálie Vugrincová, která se podílela na přípravě programu.
Kdo chce zůstat tisíce let zpátky v čase, může navštívit workshop dochovaných starověkých deskových her světa. Zájemci se seznámí s jejich historií i symbolickým významem v daných kulturách a mohou si tyto hry zahrát podle rekonstruovaných pravidel.
Pobavit se u komických scének a krátkých skečů z nejznámějších anglických her slibuje divadelní soubor The GWP. Anglicky mluvené divadlo zahrají členové spolku, který působí při Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, pro zájemce průběžně od 9.30 až do 13.30.
Netradiční společnou prezentaci si pro akci připravily i knihovny Masarykovy univerzity pod zastřešujícím názvem MUNI LIB. Na svém stánku nabídnou fotokoutek včetně experimentů s bookface, ukázky přístrojů umožňujících virtuální realitu, vědomostní kvíz o knihách a knihovnách či sportovní aktivity s knihami.
Z dalšího programu se můžete těšit na MUNI BAZAR oblečení, obuvi a doplňků nebo zábavné kvízy Univerzity třetího věku. Nebude chybět ani gastro zóna, hudební podkres rockových, popových, tanečních i současných hitů na akci po celý den namíchá DJ Štěpán Brück.
MUNI DAY nabídne i jedinečnou možnost prohlídek míst, která nejsou běžně přístupná. Patří k nim například Anatomický ústav sídlící v kampusu při lékařské fakultě. „Anatomické muzeum je součástí fakulty od jejích úplných počátků a anatomický ústav byl první postavenou budovou kampusu. Tvoří tak důležitou součást celé univerzity. Více než šest stovek vystavených exponátů naše muzeum co do rozsahu činí srovnatelným s těmi ve světě. Mnohé z preparátů jsou původní a řada z nich je už dnes nenahraditelná. Anatomické muzeum je navíc běžně nepřístupné, takže MUNI DAY je výjimečnou příležitostí k jeho návštěvě, navíc s odborným výkladem pracovnic anatomického ústavu,“ přiblížil přednosta Anatomického ústavu Marek Joukal.
Podobnou příležitost prohlédnout si vybavení, se kterým při výuce pracují budoucí mikrobiologové, skýtají laboratoře přírodovědecké fakulty. „V naší mikrobiologické laboratoři můžete být alespoň na chvíli Alexandrem Flemmingem a Pablem Picassem zároveň. Každý si totiž může vyzkoušet vytvořit obrázek metodou takzvaného Agar Artu, tedy malování pomocí mikrobiálních kultur, kdy jsou umělecká díla vytvářena kultivací mikroorganismů. Můžete zkrátka nakouknout do fascinujícího světa mikroorganismů, které jsou všude kolem nás, a ukážeme vám i nejmodernější metody, které mikrobiologové používají ve svém výzkumu,“ uvedla Jiřina Kučerová z Ústavu experimentální biologie.