Postavy čerstvě vystudovaného inženýra Mirka, kočičí dívky zvané Kotě, úlisného Šmída či pružného dýdžeje Arnoštka znovu ožívají v podání studentského proFIdivadla. Jejich nejnovější premiéra, rytmický muzikál Kouř, byla 15. května v Cabaret des Péchés, závěrečné dvě představí uvede soubor zítra na fakultě informatiky.
Příběh ze sklonku budování socialismu a z prostředí šedivé továrny plné bizarních postav nabídne i v divadelním zpracování “fajnový” zážitek. Adaptaci scénáře Tomáše Vorla a Lumíra Tučka, podle kterého v roce 1990 vznikl legendární film Kouř, nastudoval režisér Jan Sádovský. Pro studentský soubor proFIdivadla, který vznikl už v roce 1998, to bude 25. premiéra. „Hrát muzikál bylo vždycky naším snem. Pro amatérské divadlo složené převážně ze studentů informatiky, ale i z dalších oborů, to byla ale velká výzva. Proto jsme se rozhodli pro Kouř, který jeho autoři označili za rytmikál, tedy rytmický muzikál. Herci a herečky se tedy nemuseli učit složité melodie, ale vyžadovali jsme přesný cit pro rytmus, na kterém hra stojí,“ vysvětlil režisér Jan Sádovský.
Filmový Kouř přivádí diváky sice do konce osmdesátých let coby satira pozdně socialistického období, ale studenti jsou přesvědčení, že příběh promlouvá i k dnešku. „K výrazným motivům scénáře patří všudypřítomný tovární kouř, který ničí vzduch a zdraví lidí v maloměstě, kde se děj odehrává. Hlavní hrdina Mirek se snaží ve své fabrice prosadit projekt na vyčištění ovzduší, ale firemní struktury odmítají cokoliv změnit, protože by to mohlo narušit plán a zajeté pořádky. Paralela s postojem dnešní společnosti k životnímu prostředí je pro nás jasná,“ naznačila produkční souboru Hana Kaspříková.
Oproti kultovnímu filmu se inscenace odlišuje dějem, dialogy i hudbou, kterou si studenti složili sami, a na představeních ji odehrají živě. „Vycházíme z původní verze scénáře, která neobsahuje některé prvky, které se nakonec objevily ve filmu. Naše dramatizace také zvýrazňuje jiné dějové linky. Naše vlastní živá hudba a téměř pohádkové pojetí rekvizit dodává hře energii i v přestavbách mezi obrazy. Divák si zkrátka neodpočine,“ přiblížil Jan Sádovský.
Studentské proFIdivadlo funguje na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity od roku 1998 a je tedy jen o čtyři roky mladší než samotná fakulta, která letos slaví třicet let od svého založení. V minulosti soubor uvedl například vlastní adaptaci kontroverzního amerického románu Chucka Palahniuka Klub rváčů, dramatizaci románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem či divadelní podobu kultovního filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction. V současnosti má soubor asi šedesát aktivních členů. Kromě informatiků v divadle hrají studenti třeba z fakulty sociálních studií, filozofické fakulty, medicíny, práv, přírodovědy, ale i z fakult Vysokého učení technického v Brně a dalších vysokých škol. „Pro studenty a studentky je účast v proFIdivadle příležitostí vymanit se z digitálního světa a osvěžit si mysl skrze umění. Je to demonstrace toho, že technická zdatnost může jít ruku v ruce s uměleckou kreativitou a sociálními dovednostmi. Spolupráce se studujícími z různých fakult a oborů navíc rozšiřuje obzory a posiluje týmového ducha,“ uvedl děkan fakulty Jiří Barnat.
Páteční repríza rytmikálu Kouř začíná v posluchárně D1 na fakultě informatiky v Botanické ulici v 17 hodin, derniéra ve stejný den od 20 hodin. Vstupné na obě představení je dobrovolné, vstupenky si můžete rezervovat na webu.