„Znamená to pro nás především, že si naší práce někdo všiml a začal vnímat, že se kolem tohoto sportu něco opravdového děje. Tím někým myslím hlavně Českomoravský fotbalový svaz. Dostali jsme se díky ocenění do kontaktu s jeho nejvyššími představiteli a ti nám přislíbili finanční podporu. Zejména pro organizaci soustředění je velmi důležitá,“ vysvětlil význam ocenění nevidomý hráč Matěj Plch, který spolu s trenérem Lukášem Másilkem ocenění převzal.
Futsalový tým trénuje na Masarykově univerzitě už od roku 2008 a družstvo má momentálně devět zrakově postižených hráčů z řad studentů i absolventů univerzity. „Náš tým se už za dobu své existence hodně změnil. Zůstali ti, kteří se sportu chtějí věnovat dlouhodobě v pravidelném režimu a mají snahu se zlepšovat,“ vysvětlil trenér Másilko a dodal, že plánuje oslovit i středoškolské studenty se zrakovým postižením a rozšířit tým o více hráčů.
I když k účasti třeba na paralympiádě zbývá týmu ještě hodně práce, velké ambice hráčům nechybí. „Chci se futsalu věnovat opravdu naplno a mým snem je dostat se do reprezentace České republiky – pokud někdy vznikne – a reprezentovat naši zem na nějaké z mezinárodních akcí,“ vylíčil Matěj Plch. Už v 8 letech chodil hrát fotbal s vidomými kamarády. „Být na hřišti je pro mě něco, co nedokážu slovy ani popsal: obrovská radost z pohybu a ze spolupráce s dalšími lidmi na hřišti,“ svěřil se nevidomý hráč.
Tým na svém zlepšování pracuje kromě pravidelných tréninků dvakrát týdně také na soustředěních s hráči a trenéry z univerzity ve Worcesteru, která má vlastní profesionální družstvo. „V současné době plánujeme s kolegy z Worcesteru projekt spolupráce evropských klubů. Slibujeme si od toho, že by se nevidomí evropští futsalisté mohli setkávat častěji než jen jednou za dva nebo čtyři roky na evropském či světovém šampionátu,“ popsal Másilko, jak by se mohlo i českým hráčům podařit dostat na turnaje s dalšími týmy.