Nový trend v evropském vzdělávání v posledních letech rezonuje evropskými univerzitami a MUNI je jedna z mála v Evropě, která od příštího akademického roku bude kurzy v systému microcredentials nabízet. Zreformovala kvůli tomu celý koncept celoživotní vzdělávání Masarykovy univerzity.
Mikrocertifikáty (MC, v angličtině microcredentials) představují další způsob prokázání konkrétních znalostí a dovedností získaných v rámci celoživotního vzdělávání. Jedná se o specializované kurzy malého rozsahu, které jsou vždy zakončené prokazatelným způsobem ověření získaných kompetencí a ohodnocené ECTS kredity. Po absolvování kurzu získají účastníci elektronický záznam – osvědčení, tedy mikrocertifikát. Tato osvědčení jsou mezinárodně uznatelná a srozumitelná, takže s nimi bude možné doložit získanou kompetenci nejen na českém trhu práce, ale i v zahraničí.
„Mikrocertifikáty představují nový trend v evropském vzdělávání a na Masarykově univerzitě v nich vidíme obrovský potenciál do budoucna. Naše mikrocertifikované kurzy jsou určené nejen studentům a čerstvým absolventům, ale i odborníkům s dlouholetou praxí v oboru, kteří potřebují získat především konkrétní znalost či dovednost, a to ideálně během několikatýdenního nebo jednosemestrálního kurzu. Věříme, že nově získaná kompetence pomůže účastníkům kurzu nejen zvýšit uplatnitelnost na trhu práce, ale především podpoří jejich snahu vedoucí k získání vysněné kariéry,“ vyzdvihla přínos mikrocertifikátů prorektorka pro celoživotní vzdělávání Monika Jandová.
Masarykova univerzita v současné době uskutečňuje vzdělávání v MC v pilotním režimu. Nabídka kurzů je dostupná na stránce Vzdělávání po celý život na webu muni.cz spolu s nabídkou dalších profesních i zájmových kurzů celoživotního vzdělávání (CŽV) a v následujících měsících se bude postupně rozrůstat. Do dvou let by mělo být v nabídce CŽV na MUNI 29 mikrocertifikovaných kurzů a výhledově okolo 100. V budoucnosti se také plánuje, že do nabídky přibudou i MC kurzy v rámci aliance EDUC, kterou tvoří kromě MUNI dalších sedm univerzit z Francie, Itálie, Maďarska, Norska, Německa a Španělska.
V pilotním režimu se některé z kurzů již uskutečnily, jiné se teprve připravují. Například přírodovědecká fakulta připravila pro zájemce kurz Satelitní data v přírodovědném vzdělávání a ekonomicko-správní fakulta kurz Ekonometrie časových řad v systému R. Právnická fakulta nabízí Vzdělávání znalců v právních dovednostech a fakulta sociálních studií chystá kurz Komunikace s veřejností.
„Potenciál nabídky MC kurzů je ale mnohem větší. Díky nově nastavenému systému vnitřního hodnocení dokážeme pružně reagovat na poptávku trhu práce, takže když dojde například v oblasti DPH k legislativním změnám, odborníci z MUNI mohou ihned zareagovat a připravit pro zájemce o danou problematiku kurz MC. Možnosti, které se nám díky mikrocertifikátům otevírají, opravdu přináší revoluci do profesního vzdělávání, a i z komerční sféry na ně máme výborné ohlasy. Věříme, že se nám oblast celoživotního vzdělávání v systému microcredentials podaří nastavit tak, aby odpovídala požadavkům zájemců o tuto formu vzdělávání i zástupců z řad zaměstnavatelů,“ vysvětluje vedoucí Oddělení celoživotního vzdělávání Masarykovy univerzity Svatava Kalná.
Evropa i Česko jsou teprve na začátku
Mikrocertifikované kurzy jsou v evropském kontextu spíše ojedinělé. Také v České republice jsou mikrocertifikované kurzy teprve na začátku, avšak jsme jednou z mála zemí, vedle Irska a Nizozemí, která se rozhodla tuto problematiku řešit na národní úrovni. A tak díky projektu Národního plánu obnovy (NPO) začal ve spolupráci šestadvaceti českých vysokých škol vznikat jednotný rámec pro vydávání mikrocertifikátů.
Jedním z hlavních výstupů tohoto projektu je systém pro ověřování mikrocertifikátů vytvořený programátory z týmu Informačního systému Masarykovy univerzity, který je dostupný na adrese mikrocertifikat.cz, kam se již napojují další vysoké školy, MC kurzy nabízí například Univerzita Karlova (22) a Univerzita Palackého v Olomouci (1). Do tohoto systému, který bude zároveň kompatibilní s evropským systémem Europass, budou ukládány získané mikrocertifikáty a majitel je bude moci sdílet s dalšími stranami. Všechny zúčastněné strany by měly být schopny porozumět obsahu mikrocertifikátů a ověřit jejich pravost. To umožní uznávání českých mikrocertifikátů nejen u nás, ale i v zahraničí.
Absolventi kurzů zakončených mikrocertifikátem, kteří mají přístup do Informačního systému Masarykovy univerzity, si mohou elektronicky zapečetěné certifikáty vyzvednout i v ISu v aplikaci E-výpisy. „První mikrocertifikáty začaly fakulty vydávat minulý týden, první kusy na ekonomicko-správní fakultě, 30 na právnické fakultě a už téměř 70 na přírodovědecké fakultě. Čísla se budou postupně zvyšovat, třeba právnická fakulta brzy vydá přes sto dalších mikrocertifikátů pro překladatele a tlumočníky,“ uvedl programátor Tomáš Obšívač z Centra výpočetní techniky Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, který se se svými kolegy podílel jak na přípravě rozhraní v ISu, tak na tvorbě systému mikrocertifikat.cz.
Dalším významným výstupem čtyřletého projektu končícího v letošním roce je i Analýza zahraničních zkušeností a standardů v oblasti celoživotního vzdělávání, kterou koordinovala Masarykova univerzita. Už během sběru dat projevovaly o získané informace zájem i zahraniční univerzity, které by rády sdílely příklady dobré praxe právě se zeměmi aktivně zavádějícími mikrocertifikáty do celoživotního vzdělávání. V budoucnu se tak dá očekávat, že české vysoké školy v čele s Masarykovou univerzitou budou pro další státy v této oblasti inspirací.
Na rozdíl od ostatních vysokých škol v Česku, které mikrocertifikáty zařazují do stávající nabídky, se Masarykova univerzita rozhodla využít příležitosti a celý systém evidence programů celoživotního vzdělávání inovovat, a to včetně nastavení způsobu zajišťování kvality.
„Vypadá to, že se celoživotní vzdělávání na MUNI ubírá novým směrem, a my jsme sami velmi zvědaví na to, kam se celoživotní vzdělávání, včetně vzdělávání v systému microcredentials, posune. Je za tím velká spousta práce nejen našeho oddělení včetně mého nepostradatelného kolegy Tomáše Chaloupky, ale i mnoha kolegů z dalších pracovišť napříč celou Masarykovou univerzitou, kteří pomáhali celý systém celoživotního vzdělávání reformovat,“ dodala Svatava Kalná, vedoucí Oddělení celoživotního vzdělávání Masarykovy univerzity.
Implementace mikrocertifikátů byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, registrační číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.