Historie výstavy léčivých rostlin v areálu pod Kraví horou se začala psát v šedesátých letech minulého století. V letošním dvaašedesátém ročníku si návštěvníci mohou prohlédnout léčivky a další dieteticky zajímavé rostliny v nejlepší fázi růstu.
Zahrada je totiž speciální botanickou zahradou lékařské fakulty a největší živou sbírkou léčivých rostlin v České republice se sortimentem zahrnujícím bezmála 900 rostlinných druhů a odrůd léčivých, aromatických, kořeninových, tonizujících i toxických rostlin, domácích i cizokrajných. Celosvětově unikátní je v ní rozsáhlá sbírka rostlin z čeledi mákovitých.
Centrum udržuje genofond léčivých rostlin a pěstuje rostlinný materiál pro výuku mediků a výzkumné práce vědců. Zahrada téměř v centru města také nabízí atraktivní prostředí pro praktické vyučování studentů všech stupňů škol i poučení veřejnosti.
Součástí akce je i tento rok panelová výstava – letos věnovaná zahradní terapii.
„Zahradní terapie není jen prostá práce na zahradě, jak by si mnozí mohli myslet. Je to cílená ozdravná metoda využívající pobytu v přírodě, zahradničení a práci s rostlinami a přírodninami k podpoře fyzického a psychického zdraví,“ říká Zuzana Galle z Centra léčivých rostlin a spoluzakladatelka Asociace zahradní terapie. Ta od roku 2019 sdružuje zástupce z oblasti sociálních, zdravotních i pečovatelských služeb, ale i zahradní architekty, vzdělávací instituce či samotné zahradníky. Jejich společným cílem je rozšiřování povědomí o zahradní terapii a širokých možnostech jejího využití.
„Aktivizuje a stimuluje smysly, zlepšuje motoriku, koncentraci, pomáhá při psychických potížích, vyhoření, závislostech i psychiatrických onemocněních. Zmírňuje projevy agresivity, působí při léčbě různých dlouhodobých onemocnění nebo zotavování po úrazech. Podporuje komunikační i sociální schopnosti jednotlivců a podporuje pocit sounáležitosti,“ vyjmenovává benefity zahradní terapie Zuzana Galle.
Jako terapeutka dlouhodobě využívající metody zahradní terapie při práci s klienty s poruchami autistického spektra svá slova může podpořit konkrétními pacientskými zkušenostmi. „To, co se mi na zahradní terapii nejvíc líbí, je široká škála jejího uplatnění – nejenom co se týká diagnóz, ale i co se týká osobnostních typů jednotlivých účastníků terapie. S někým můžete opravdu pracovat na zahradě, s někým na zahradě jen být, s někým o zahradě a přírodě jen mluvit a sdílet jeho vzpomínky. Všechny tyto formy evidentně pomáhají,“ přibližuje.
Panelová výstava představující historii, metody, účinky, ale i možnosti využití vlastní zahrady k terapeutickým účelům vznikla v rámci projektu Therapeutic Gardens, do něhož byly zapojeny organizace z Česka, Slovenska, Srbska a Maďarska. U jednotlivých panelů budou mít návštěvníci příležitost seznámit se s konkrétními ukázkami zahradně terapeutických aktivit, část prezentace bude věnována i členům Asociace zahradní terapie.