Unikátní studijní program Veřejná správa (Administration publique), zkráceně MFTAP, který kombinuje ekonomické vzdělání s jazykovým, vyučuje Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity už od roku 1999 spolu s Université de Rennes. Právě na univerzitě s téměř 40 tisíci studenty sídlící v srdci Bretaně musí studenti z MUNI povinně strávit semestr studia a také absolvovat dvouměsíční stáž v některé z francouzských institucí. Po dokončení dvouletého studia získávají absolventi programu kromě českého diplomu také francouzský diplom Master, což jim výrazně usnadňuje vstup na francouzský pracovní trh.
Na oslavu pětadvacátých narozenin a dlouholeté meziuniverzitní spolupráce se v prostorách ekonomicko-správní fakulty konalo setkání zástupců Masarykovy univerzity i Université de Rennes spolu s absolventy. Na fakultě je přivítal i rektor Martin Bareš. „S univerzitou v Rennes úzce spolupracujeme přes pětadvacet let a společně s dalšími univerzitami jsme také v alianci EDUC. Velmi blízká jsou si také města Brno a Rennes, která jsou dokonce oficiálními partnery. Moc mě proto těší, že tento významný milník a čtvrtstoletí existence může Masarykova univerzita oslavit nejen s vyučujícími, ale i s absolventy, kteří pracují na velmi zajímavých a různorodých pozicích. A těším se, co nového a zajímavého další roky spolupráce přinesou,“ uvedl rektor MU Martin Bareš.
„Těší mě, že si tolik z vás udělalo čas a přišlo s námi oslavit tento významný milník spolupráce. Francouzsko-český studijní program veřejné správy, zkráceně MFTAP, urazil od svého založení v roce 1999 dlouhou cestu. Program už má přes 400 absolventů, kteří pracují na významných pozicích v rámci českých i francouzských firem a organizací, včetně Evropské komise a jiných evropských institucí, a naše fakulta je na ně velmi pyšná. Je radost sledovat jejich profesní dráhy,“ řekl děkan ekonomicko-správní fakulty Jiří Špalek.
Na oslavě nechyběla ani Hélène Muscat, ředitelka spolupracujícího francouzského institutu IPAG (Institut de préparation à l'administration générale). „Je mi velkou ctí být tu dnes s vámi. Je pro mě radost vidět tváře tolika studentů, koordinátorů a lektorů, z nichž každý přispěl k historii tohoto double degree programu. Tuto radost sdílí i rektor Université de Rennes David Alis, kterého zastupuji a který pravidelně vyzdvihuje MFTAP jako jeden z největších úspěchů naší univerzity v oblasti mezinárodní spolupráce. Za 25 existence se v programu vystřídalo několik různých aktérů a různých směrů, nicméně účel studia zůstal vždy stejný – poskytovat vynikající vzdělání v oblasti veřejné správy a ekonomie studentům, kteří jsou zvědaví na jiné způsoby jednání, myšlení a práce. Za čtvrtstoletí se v programu vystřídala spousta učitelů i administrativních pracovníků, kteří tento program podporovali a umožnili mu dosavadní vývoj. Hodnoty, které MFTAP prosazuje, se ale nezměnily. Stále jimi zůstávají excelence a otevřenost. A tyto hodnoty prosazují všichni naši studenti, bývalí i současní, a právě ty dnes oslavujeme. Ať žije MFTAP!“
Poblahopřát k 25. narozeninám přišla i zástupkyně Francouzského velvyslanectví v České republice Mathilde Lagarde. „Jsem moc ráda, že jsme se sešli, a moc se těším, co zajímavého dnes zazní od absolventů během kulatých stolů. Ještě předtím bych chtěla ale poděkovat pedagogickému sboru za jeho stálé nasazení. Kvalita pedagogických týmů v Brně i Rennes, jejich nasazení ve prospěch studentů, akademická úroveň programu a jeho dlouhověkost jsou totiž věci, které dělají z programu MFTAP vlajkovou loď francouzsko-české akademické spolupráce. I proto jsme si jisti, že program MFTAP bude v příštích letech vzdělávat mnoho generací studentů, a už teď se těšíme na oslavy 50. výročí.“
Na závěr k narozeninám pogratulovala i Andrea Opršalová z Magistrátu města Brna, která vyzdvihla nejen spolupráci MUNI a univerzity v Rennes, ale i spolupráci obou partnerských měst, které příští rok oslaví významné výročí. „Česko-francouzský program mezi MUNI a Rennes je dokladem pevného a plodného partnerství mezi našimi zeměmi. Kromě 25. výročí MFTAP se nám ale blíží ještě jedno velké výročí – v roce 2025 si totiž připomeneme 60. výročí partnerské spolupráce mezi Brnem a Rennes. Šedesát let vzájemného porozumění, výměny zkušeností a inspirace obohatilo nejen naše města, ale i naše obyvatele. Během těchto desetiletí průběžně spolupracujeme v různých oblastech od kultury a školství přes sport až po výměny zkušeností v oblasti veřejné správy a další. Děkuji všem, kteří se podíleli na rozvoji a úspěchu tohoto studijního programu. Věřím, že i nadále budeme společně pokračovat v budování silných vazeb mezi Brnem a Rennes, stejně jako mezi Českou republikou a Francií.“
U kulatých stolů diskutovali tvůrci programu, vyučující, studenti i absolventi
První kulatý stůl se zaměřením na vývoj programu MFTAP moderoval vedoucí Katedry veřejné ekonomie Robert Jahoda. Diskutovala v něm Hélène Muscat, ředitelka institutu IPAG, spolu s děkanem fakulty Jiřím Špalkem, který dříve také vedl garantující Katedru veřejné ekonomie, současným garantem programu Jurajem Nemcem a Ivanem Malým, bývalým garantem programu a dřívějším vedoucím Katedry veřejné ekonomie, který posléze působil i jako děkan fakulty a prorektor Masarykovy univerzity pro internacionalizaci. Všichni čtyři spolu diskutovali o historii programu a výzvách, kterým musel studijní program čelit, včetně byrokratických překážek v obou zemích. Ale mluvili i o potenciálu do budoucna a hrozbách, mezi které patří například malý počet studentů se zájmem o studium ve francouzštině.
Druhý kulatý stůl vedl dlouholetý vyučující v programu David Špaček, s nímž diskutovali studenti a absolventi. První absolventkou byla Mária Orlovská, která v současnosti pracuje na Ministerstvu školství, výzkumu, vývoje a mládeže na Slovensku, ale má i dvouletou zkušenost s výukou dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí v Handlové. Do diskuse se přidala i absolventka Petra Linhartová, která dnes pracuje ve společnosti Gardner Denver (dnes Ingersoll Rand), kde začala na pozici AR Coordinator. Během několika let se přes několik pozic dostala až na post Collections & Cash Application Manager EMEA a řídí 33 zaměstnanců, půl roku dokonce zastávala pozici globálního leadera. K debatě se přidal také student magisterského programu MFTAP Vojtěch Týč, který strávil rok ve Francii už na střední škole. Během studia na MUNI vyjel také na roční pobyt do Paříže na Université Paris Nanterre a absolvoval stáž na velvyslanectví České republiky v Paříži. Posledním hostem diskuse byl francouzský student Jean-Marc Sorbé Domergue, který vystudoval bakalářský program v Rennes a poté nastoupil na MUNI do francouzsko-anglické mutace programu MFTAP, která byla otevřena v září 2023. Paralelně studuje magisterské studium na Sciences Po v Grenoblu, které se zaměřuje na vládnutí v Evropské unii.
Současní studenti a absolventky programu se v diskusi jednohlasně shodli, že největším přínosem oboru jsou stáže v zahraničních institucích, které jim daly spoustu zkušeností. Pochvalovali si ale také to, že kombinace jazykového a ekonomického vzdělání je skvělým startem kariéry, i to, že obor je menší a studenti tak studují v úzké skupince. Dokonce spolu všichni stráví tři měsíce v Rennes na studijním a pracovním pobytu, což kolektiv ještě více stmeluje.
Po skončení kulatých stolů na všechny ještě čekal soutěžní kvíz, v němž pětičlenné soutěžní týmy odpovídaly na nejrůznější dotazy spojené s programem MFTAP. Po vyhlášení vítězů a rozdání cen zahrála cimbálová muzika a začala networkingová část programu, během níž se účastníci akce mohli pozdravit se svými spolužáky, které léta neviděli, nebo se seznámit s ostatními absolventy z dalších ročníků a navázat tak nové kontakty.
„Akce se moc povedla a jsme moc rádi, že jsme mohli významné výročí oslavit spolu s absolventy. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak různorodé kariérní dráhy naši absolventi mají, a jsme na ně moc pyšní, kam až se dostali. Česko-francouzské studium veřejné správy je velmi unikátní a naši absolventi se orientují v různých oblastech, ať už je to veřejná správa obou zemí, fungování Evropské unie, management nebo právní oblast. Záběr studia je obrovský a díky tomu mají naši absolventi dveře otevřené téměř kamkoliv,“ uvedla koordinátorka programu MFTAP a hlavní organizátorka akce Pavla Hradecká z ekonomicko-správní fakulty.