Proniknout do tajů umělé inteligence, žasnout nad schopnostmi netopýrů, vyzkoušet si práci archeologů či anesteziologů, usednout za rozhlasový mikrofon nebo se proměnit v soudce mohli děti a středoškoláci při letošním ročníku MjUNI. Už osmé pokračování juniorské univerzity vyvrcholilo v polovině června slavnostní promocí, kterou si v klubu První Patro užily děti společně se svými rodiči a dalšími příbuznými. Absolventský diplom získalo 238 studentů, a připojili se tak k více než tisícovce absolventů MjUNI.
Promoce byly kvůli kapacitě rozděleny do dvou bloků: dopoledne pro absolventy ve věku 9 až 14 let, odpoledne přišli na řadu středoškoláci. Předávání diplomů předcházely slavnostní fanfáry a příchod rektora MU Martina Bareše. Ten poté ve svém proslovu vyjádřil osobní obdiv všem malým studentkám a studentům. „Na Masarykově univerzitě věříme, že akademická oblast není a nemá být skrytá či nepřístupná, ale naopak by se měla co nejvíce otvírat veřejnosti. Proto jsme dětem i rodičům velmi rádi umožnili vstoupit do univerzitního prostředí, aby poznali různé vědní obory, které předtím znali třeba jen okrajově. Naše juniorská univerzita je prostorem, kde se snažíme podporovat kreativitu, kritické myšlení a lásku k objevování. Je to místo, které může každé dítě inspirovat k rozvíjení jeho talentu a potenciálu,“ uvedl rektor MU Martin Bareš.
Během osmi výukových sobot od října do května se účastníkům MjUNI otevřely mnohé univerzitní laboratoře, posluchárny a výzkumná pracoviště, kde si mohli vyzkoušet skutečné vysokoškolské studium. Z nabízených aktivit letos největší úspěch u dětí zaznamenaly praktické ukázky vysílání v rádiu, sociální roboti nebo programy Záchranářem na zkoušku, Hra na stát, Jak vznikají léky či Jak DNA odhaluje tajemství našich předků. „Nejvíce se mi líbily programy na lékařské a právnické fakultě, se kterou jsme navštívili Ústavní soud a také jednání u soudu,“ popsala Elizabeth, jedna z letošních absolventek, která by se v budoucnu ráda stala právničkou nebo pediatričkou.
Většina studujících letošního ročníku byla z jižní Moravy, ale někteří za zábavnými přednáškami přijížděli i ze Zlínského či Olomouckého kraje, Vysočiny, Prahy či dokonce z Plzeňského kraje. Juniorskou univerzitu někteří rádi navštěvují opakovaně, často i díky tomu, že se v předchozích letech výuky zúčastnil jejich sourozenec. „Výuku MjUNI si vyzkoušel už náš starší syn, tak jsme letos přihlásili i mladšího Tomáška. Byl z toho nadšený a vždy se na každou sobotu moc těšil. Bavilo ho poznávat, že věda má smysl a dovede být i zábavná,“ přiblížil pyšný tatínek Petr Matějka. Dodal, že syn je zatím všestranně zaměřený, ale tipuje, že do budoucna bude více tíhnout k přírodovědným oborům.
Masarykova dětská jUniverzita bude pokračovat i v dalším akademickém roce. Registrace do devátého ročníku bude spuštěna od neděle 11. do úterý 13. srpna. „Očekáváme opět obrovský zájem. Kapacita bývá každý rok zaplněná během pár minut,“ přiblížila koordinátorka MjUNI Hana Lukášová. Dodala, že všechny podrobnosti k přihlašování i samotnému studiu na MjUNI najdou rodiče na webu do konce června.