Komentované prohlídky Mendelova muzea, volný vstup do muzea Starobrněnského opatství, odborné přednášky na téma genetiky či program pro rodiny s dětmi. To vše nabídne od 14. do 21. července v Brně open-air přehlídka Mendel festival. Už podeváté tak připomene výroční den narození starobrněnského opata a zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela.
Odborná část festivalu bude tradičně především poctou Mendelově osobnosti. Populárně-vědecké přednášky letos rozvinou řadu geneticky zaměřených témat – od informací o genomu člověka, projektů o analýzách lidského genomu v Česku i v zahraničí a možností DNA diagnostiky, až po velmi aktuální témata jako využití umělé inteligence ve výzkumu nebo vliv mikroplastů na zdraví a životní prostředí. Představí se také několik úspěšných mladých vědkyň, studentek brněnských gymnázií, které se svými vědeckými pracemi uspěly v soutěži České hlavičky nebo v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ).
Debat umístěných do prostor obnoveného Mendelova skleníku ve Starobrněnském opatství na Mendlově náměstí se zapojí vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, či výzkumných center CEITEC MU a RECETOX Přírodovědecké fakulty MU a dalších vědeckých pracovišť. „Jsem velmi ráda, že se populárně vědecké přednášky pro širokou veřejnost staly pravidelnou a oblíbenou součástí Mendel festivalu. Je navíc symbolické, že se konají přesně na místě, kde Mendel prováděl svoje experimenty s hrachem. Ty vedly k formulaci Mendelových zákonů dědičnosti a založení genetiky jako vědeckého oboru. V současné době už je genetika nepostradatelnou součástí našich životů a setkáváme se s ní v lékařské diagnostice dědičných, onkologických i infekčních onemocnění, ale také třeba v zemědělství při šlechtění rostlin nebo v chovatelství. Proto všechny srdečně zvu na Mendel festival, kde společně oslavíme výročí narození jednoho z největších světových vědců a jeho významný odkaz do současnosti,“ uvedla prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová, která bude sobotní část odborného programu také moderovat.
Večerní kostýmované prohlídky
Svůj nový program nazvaný Jmenování Kateřiny z Lipé abatyší kláštera na Starém Brně si pro akci připravilo i Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Návštěvníci při něm zažijí návrat do časů královny Elišky Rejčky prostřednictvím večerních kostýmovaných prohlídek a seznámí se s běžně nepřístupnými prostory kláštera na Starém Brně. „Zájemci nahlédnou i do života středověkého ženského kláštera, který se právě chystá na jmenování nové abatyše. Připravena bude také ukázka dobové kuchyně, řemesel a živá hudba,“ upřesnila ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová. Doplnila, že prohlídky začínají 16. a 17. července vždy v 19, 20, 21 a 22 hodin. Vstupenky stojí 300 korun, po slevě o 50 korun méně. Z důvodu omezené kapacity je nutná předchozí rezervace na telefonním čísle 725 311 297 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Model DNA jako suvenýr
Mendel festival vyvrcholí v sobotu, kdy už v dopoledních hodinách začne doprovodný program u skleníku v zahradě Augustiniánského opatství. Pro rodiny s dětmi si tam různorodé aktivity přichystají také jednotlivá pracoviště MUNI. Programové stálice jako Mendelovo muzeum, vědecké výukové centrum Bioskop či výzkumné centrum CEITEC MU letos nově doplní výzkumný ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity RECETOX. Děti si tak na stáncích mohou poskládat vlastní buňku, prozkoumat pod mikroskopem hlavu nebo nohu včely či si vytvořit zjednodušený model DNA a odnést si ho domů jako suvenýr.
Vyvrcholením programu bude večerní hudební program na nádvoří pivovaru Starobrno na Mendlově náměstí. Fanoušky nejprve navnadí kapely The People a HarMálek Orchestr, které poté vystřídá populární brněnská kapela Poletíme?. Program zakončí jako hlavní hvězda večera písničkář Tomáš Klus.
Kompletní informace a podrobný program Mendel festivalu najdete na webu nebo na facebooku.