Čtvrtým opatřením, které představujeme v našem letním seriálu, je zavedení mozaikové seče trávníků v areálu fakulty v Kotlářské ulici. Toto opatření je důležité v době velkých letních veder a suchých období, kdy i několik týdnů vůbec neprší, a není snadné udržet trávníky zelené.
Grafy teplot a srážek v Brně ukazují, že zatímco množství srážek je stále stejné, teplota jde nahoru. Voda se vypařuje, krajina se vysušuje.
Ve městech i menších obcích v nižších polohách, jako je i Brno, dochází k postupné výměně rostlinných druhů ve složení trávníků. Vytrvalé druhy vymizí, protože nesnesou letní vedra ve spojení s častým kosením na krátko, nedostatkem vláhy a nepřežijí zasolení zimním posypem splachovaným z chodníků a spálení psí močí. Místo toho naletí semena ozimých druhů trav jako je ječmen myší a sveřep, jejichž životní cyklus umožňuje přežít sucho a vedro v semenech. V létě jsou plochy holé, suché a vypálené.
Na mozaikovou seč musí být trávník připraven
Botanická zahrada se snaží o změnu v ročním chodu údržby trávníků tak, aby byly pokud možno celoročně zelené, svěží a krásné. „Než se může začít se zavedením mozaikové seče, musí na to být porosty připravené. Zavést mozaikovou seč na znehodnocených městských trávnících by ničemu nepomohlo. Proto již od roku 2015 postupně doséváme na plochy v areálu vhodné suchomilné kvetoucí druhy vytrvalých bylin,“ vysvětluje vedoucí botanické zahrady Magdalena Chytrá s tím, že i do koupené komerční travní směsi lze přimíchat byliny rovnou před výsevem. „Naší výhodou je, že si můžeme osivo nasbírat přímo v botanické zahradě, a tak dosévat druhy, které budou tvořit jarní, letní i podzimní aspekt a budou tak sloužit svému účelu po celou sezónu,“ dodává vedoucí zahrady.
Zároveň se zahradníci snaží vysévat i poloparazitické druhy rostlin, jako jsou černýše či kokrhele, které omezují vlastní trávy a podporují růst dvouděložných rostlin. Tím se i přirozeně snižuje výška porostu, který nevyžaduje tolik sečí do roka, jako když je trávník tvořený pouze jednoděložnými travami, které jsou vysoké a mají velké přírůstky.
„Co se týká vlastního kosení, je důležité především změnit myšlení nás všech při pohledu na trávníky a srovnat si priority v souvislosti s realitou. Staří zahradníci se se situací těžko vyrovnávají. Jejich představa o trávníku odpovídá zarovnanému hustému nízkému travnímu porostu, který v sobě nemá bylinné druhy a jeho výška nepřesahuje pár centimetrů. Pohled na plochu s různorodými bylinami, různě vysoký, s květy odkvetlými, rozkvetlými i sterilními, trsy rozložité, působí na zahradníka neupraveně a zanedbaně. Oko botanika ale jásá, vidí louku s mnoha druhy rostlin a na ní rozmanitý hmyz. Navíc různé druhy hmyzu jsou potravně spojené s konkrétními druhy rostlin a nemohou se bez nich vyvinout v dospělce,“ upozorňuje Chytrá.
Divizny dokáží udělat opravdu parádu
Jak to tedy dělat a co je to mozaiková seč? „Kde potřebujeme užívat trávu k pobytu, chodit po trávě, ležet na dece a podobně, kosíme níže a častěji. Kde už to tak intenzivně nevyužíváme, necháváme postupně vykvést a vysemenit pěkné druhy vytrvalých bylin a vyžínáme jen ty odkvetlé. Zvedneme si výšku seče na sekačce na maximum. Můžeme kosit také lokálně srpem, kosou nebo strunovou sekačkou – vyžínačem, Dominanty, jako například vysoké divizny, slézy či velké nakvétající trsy čičorky, kakostu nebo řebříček či kopretiny, necháme a sekačkou objedeme.“
Řebříček přežije i v létě, když všechno bude suché
Pokud se na zahradě podaří mít ve směsi sedmikrásky, jitrocel, oddenkaté mochny, tolici dětelovou a jetel, je porost dlouhodobě nízký a nemusí se nikdo bát, že o pak sekačka nevezme a bude se zasekávat. Prostě to výš neporoste. Nejlepší rostlinou do sucha se pak podle Magdaleny Chytré ukázal řebříček. Jeho hustý našedlý porost přežije sucho i na malých ploškách někde u parkoviště, na kruhovém objezdu nebo mezi dvěma silnicemi.
„Jako všechno, vyžaduje i péče o trvale zelené porosty nějaké úsilí. Anglický trávník také nevyroste sám, a navíc chce hodně vody a je sterilní, bez života. Odměnou za péči, hlavně na začátku pěstování louky, je nám pak kvetoucí živý porost, celoročně pěkný s množstvím dalších žijících tvorů,“ dodává vedoucí botanické zahrady.
Pokud botanická zahrada, která je jedním z šesti finalistů soutěže, uspěje a vyhraje, bude 500 tisíc korun důležitým příspěvkem v plánech na vytvoření jezírek a mokřadních záhonů pro ohrožené mokřadní druhy, které jsou na seznamu Pracovní skupiny pro genofondy Unie botanických zahrad ČR.
Seznam opatření:
- Osázení zelené střechy na budově kolárny u fakulty v areálu v Kotlářské ulici.
- Přivedení elektrického vedení k fontáně pro možnost používání čerpadla.
- Vybudování nádrže na zachytávání srážkové vody pro zalévání ze střech skleníků a přilehlých budov.
- Zavedení mozaikové seče trávníků.
- Dokonalejší údržba stávajících dřevin v areálu.