Díky projektu Inovace ve výuce „Simulace rozhodovacích procesů v bankovnictví a finančním řízení podniku“ mohou studenti Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity (ECON MUNI) nahlédnout pod pokličku bankovních rozhodování, jako by sami byli v roli bankéřů.
„Toto pojítko mezi teorií a praxí nabízí studentům cenné zkušenosti a připravuje je na budoucí kariéru. Experti UniCredit Bank se také aktivně zapojují do vzdělávacího procesu – přednášejí, mentorují a provázejí studenty reálnými bankovními scénáři a předávají jim cenné zkušenosti,“ vysvětluje Oleg Deev, vedoucí Katedry financí Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.
V rámci seminářů předmětu Bankovnictví si studenti mohou vyzkoušet pozice relationship manažera, analytika úvěrového oddělení a risk manažera. Vyhodnocují úvěruschopnost retailových i korporátních klientů a na jejím základě rozhodují o poskytnutí či neposkytnutí úvěru. Při řešení reálných žádostí o úvěr analyzují finanční situaci potenciálních dlužníků, jejich flexibilitu a schopnost inovací, stupeň diverzifikace činností či jejich konkurenci a pozici na trhu. Na základě provedené analýzy následně navrhují konkrétní úvěrové podmínky, a to včetně stanovení úrokové sazby či výše vhodného kolaterálu. „Data čerpají nejen z finančních výkazů konkrétních společností, ale také z bankami běžně využívané platformy LSEG Workspace, která jim zpřístupňuje globální tržní data,“ upřesňuje Oleg Deev z ECON MUNI.
V synergii s předmětem Bankovnictví se studenti ve Finančním managementu vžijí do role finančních ředitelů obchodních společností a osvojují si, jak sestavit konkrétní finanční plán se zohledněním možností financování, které odpovídají rizikovým profilům daných společností. Vedle toho sledují dopady ekonomických transakcí na ukazatele finančního zdraví a navrhují možná řešení ke zlepšení daných ukazatelů. Jan Svoboda, ředitel jihomoravské divize Enterprises v UniCredit Bank, k tomu uvádí: „Praktický přístup umožňuje studentům lépe pochopit komplexnost finančního řízení a dává jim možnost vyzkoušet si rozhodování, které bude mít přímý dopad na finanční výkonnost a stabilitu společnosti.“
Výuka obohacená o reálné zkušenosti z praxe nejenže zvyšuje atraktivitu studia, ale také přispívá k rozvoji důležitých dovedností, jako jsou kritické myšlení, analýza dat a schopnost rychlého a efektivního rozhodování. Studenti se tak stávají lépe připravenými na náročné požadavky pracovního trhu a mohou se snáze zapojit do profesionálního světa financí a bankovnictví.
„Tento model spolupráce je příkladem úspěšného propojení akademické sféry s podnikatelskou praxí a přináší dlouhodobé výhody jak studentům, tak i samotným firmám, které získávají kvalifikované a zkušené absolventy,“ dodává Jan Svoboda.