„Jsem rád, že se vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Evě Rusínové daří tuto tradici udržovat,“ vyjádřil se proděkan filozofické fakulty pro internacionalizaci a informační technologie Petr Dytrt. Účastníci letošního 57. běhu stráví v Brně necelé čtyři týdny a kromě výuky češtiny je čeká i bohatý doprovodný program složený z diskusí, přednášek či filmových projekcí.
„Rád bych vám popřál radost z učení i poznávání českého jazyka. Cením si vaší odvahy, protože čeština není jazyk snadný, ale věřím, že vás bude bavit,“ uvedl při pondělním slavnostním zahájení prorektor Masarykovy univerzity pro internacionalizaci Petr Suchý, který zároveň zmínil i osobní pouto s celou akcí, neboť v devadesátých letech s Kabinetem češtiny pro cizince na letní škole spolupracoval jako jeden z průvodců. Všem studentům také popřál hodně trpělivosti.
„Prosím, nebojte se mluvit, je to nejhorší disciplína, ale primární,“ vyzvala studenty Zuzana Šepsová, lektorka sekce vysokoškolského a celoživotního vzdělávání z Domu zahraniční spolupráce. „A nebojte se oslovit i Čecha,“ dodala s úsměvem. Vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince a ředitelka Letní školy slovanských (bohemistických) studií pak studentům představila jejich pedagogy češtiny i průvodce. Ve vnitrobloku fakulty to poté ševelilo známými obraty s cizím přízvukem: „Ahoj, jak se máš?“
Včera se studenti dočkali rozřazení do osmi kurzů podle úrovně pokročilosti a od pondělí do soboty nyní absolvují pět výukových hodin denně. Odpolední program patří přednáškám, besedám, seznámení s českou literaturou a kulturou i odborným seminářům. Večer nabízí filmový klub, hodiny zpěvu a autorské čtení básníka a překladatele Tomáše Míky. Studenti se také vypraví poznávat zajímavá místa Moravy a Čech, namátkou se vydají do Lysic, Javoříčských jeskyní a chybět nebude ani výlet do Prahy.
Účastníky Letní školy slovanských (bohemistických) studií jsou stipendisté Ministerstva školství České republiky, Kabinetu češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity i zájemci, kteří si pobyt hradí sami. Pocházejí z Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Číny, Dánska, Egypta, Finska, Francie, Kanady, Japonska, Portugalska, Řecka, USA, Švédska i dalších zemí. Nejstarším letošním účastníkem je student s rokem narození 1952, nejmladší se narodil v roce 2007. Není výjimkou, že se studenti do Brna opětovně vracejí.