Jak pomoci studujícím s výběrem vhodného oboru, jak jim představit Masarykovu univerzitu a kde mohou najít pomoc a další informace, to se v pátek 13. září dozvěděli zástupci středních škol na tradičním setkání s představiteli univerzity.
Na loni obnovené Setkání s řediteli a zástupci středních škol na MUNI přijely i přes nepříznivé počasí více než čtyři desítky představitelů středních škol. Na půdě univerzity je přivítala prorektorka pro záležitosti studentů a vnější vztahy Jana Fialová a prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant.
„Spolupráce se středními školami si velmi vážíme a doufám, že připravený program bude pro vás všechny užitečný. Masarykova univerzita se snaží nejen bádat a vzdělávat, ale také se o studenty starat. Dnešní generace chtějí od vysoké školy nejen znalosti a dovednosti, ale také přátelské prostředí, které se u nás snažíme stále budovat,“ řekla na úvod setkání prorektorka Jana Fialová.
Prorektor Bulant upozornil na význam setkávání s řediteli, jejich zástupci, výchovnými a kariérními poradci středních škol především v oblasti výběru studia. Špatná volba studijního programu je totiž nejčastější příčinou nedokončení studia v prvních měsících na vysoké škole.
Zástupkyně Odboru vnějších vztahů a marketingu MU (OVVM) pak ve svých prezentacích podrobněji informovaly například o úskalích přijímacího řízení nebo o aktivitách, které univerzita nabízí středním školám a uchazečům o studium. Na akci se představilo také Kariérní centrum nebo Středisko pro podporu studentů se specifickými nároky Teiresiás.
„Pro mě je to určitě přínosná akce, protože jsem relativně nová ředitelka a tyto možnosti, které nám Masarykova univerzita nabízí, mě zajímají, především pak spolupráce s univerzitou. Novinky pro studenty jsou pro nás velmi přínosné a ráda je na škole předám,“ zhodnotila akci ředitelka Purkyňova gymnázia Strážnice Martina Vavříková.
Ředitel Miroslav Marek z Gymnázia Brno, Křenová byl na setkání se zástupci středních škol poprvé a podle něj jde o velmi smysluplnou akci, na níž se může mimo jiné potkat se svými kolegy a vyměňovat si názory a zkušenosti. „Takové setkání na způsob konference, kde se sejdou obě strany a popovídají si, co je nového, co se děje, co funguje a co se chystá, je jako tok informací směrem k nám ředitelům ideální platforma.“
Informacemi nabité dopoledne zahájila Veronika Carbochová z OVVM, která představila, jakou pomoc nabízí Masarykova univerzita s výběrem oboru či s přípravou na přijímací řízení. Kromě jiných upozornila na webové stránky Jak si správně vybrat obor či na web 10 důvodů proč studovat na MUNI a také na rozcestník, kde najdou zájemci informace o všech ze zhruba 150 studijních programů, které Masarykova univerzita nabízí.
Pomoc uchazečům poskytuje také Kariérní centrum MUNI. Na pilotním webu KAMPAK mohou středoškoláci, jejich učitelé či výchovní poradci najít pomocníka s výběrem studia, rozcestník profesí, který jim ukáže, jakou budoucnost nabízejí různé studijní programy, a také rozhovory s absolventy.
Než se studující středních škol vůbec rozhodnou usilovat o přijetí na vysokou školu, nabízí jim Masarykova univerzita celou řadu aktivit, které jim v tom mohou pomoci. Kromě ambasadorských výjezdů na střední školy, účasti na veletrzích vysokých škol Gaudeamus či akce MUNI Open Day, si mohou středoškoláci najít informace třeba na instagramovém či facebookovém účtu Studuj na MUNI a nově se přidat do WhatsApp kanálu se stejným názvem.
„Přehled toho, co MUNI nabízí středním školám, pak ředitelé, zástupci či školní poradci najdou nově také na webu Spolupráce se středními školami,” dodala Lucie Kusá z OVVM, která na starosti právě spolupráci univerzity a středních škol.