V souvislosti s Evropským týdnem mobility, který se uskutečnil ve druhé polovině září, a také s připravovaným Kodexem mobility jako součástí Strategie udržitelnosti MU, pořádá univerzita anketu mezi studujícími a zaměstnanými, která zjišťuje jejich zvyklosti v dojíždění do práce nebo vzdálenost, kterou musí urazit za studijními a pracovními povinnostmi.
Dotazník je otevřený již od 10. září a eviduje zatím téměř 250 odpovědí. Všichni zájemci o jeho vyplnění ho najdou v Informačním systému MU – ISu. Odkaz na anketu vede z QR kódu v úvodním obrázku textu. Anonymizovaná data týkající se dojíždění studujících a zaměstnaných na MU do práce budou jedním z podkladů, které Masarykova univerzita použije k výpočtu své uhlíkové stopy a zohlední při úpravě infrastruktury pro podporu čisté mobility včetně jednání o společném postupu s relevantními partnery.
Právě čistá mobilita je pojem, který se v posledních letech stále častěji objevuje v souvislosti s ochranou životního prostředí a hledáním udržitelných řešení v dopravě. „Zjednodušeně řečeno, čistá mobilita znamená přechod od tradičních způsobů dopravy, které produkují velké množství škodlivých emisí, k alternativním formám dopravy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje vedoucí Kanceláře kvestora MU Richard Hubl s tím, že v této oblasti MUNI „tlačí bota“.
Čistá mobilita zahrnuje využívání elektrických a hybridních vozidel, vozidel na alternativní paliva, vozidel poháněných vodíkem, rozvoj a podporu veřejné dopravy, cyklistické dopravy a chůze a využívání sdílených automobilů, kol, koloběžek a dalších dopravních prostředků.
Přechod na čistou mobilitu není jednoduchý a vyžaduje značné investice do infrastruktury, vývoj nových technologií a změnu chování lidí. Čistá mobilita ale představuje budoucnost dopravy a organizace po celém světě investují do nových technologií a zavádějí různé formy podpory čisté mobility.