Profesní program Kriminalistická studia, který je svým složením a zaměřením unikátní nejen v České republice, ale i ve středoevropském prostoru, bude možné studovat na Právnické fakultě Masarykovy univerzity od příštího akademického roku. Bakalářský program zavádí nové jedinečné předměty a otevírá nové možnosti pro vědeckou činnost v oblasti, která je mezinárodně perspektivní a zároveň rozvíjí užší spolupráci s Policií ČR. O jeho přípravu se zasloužili členové akademické obce právnické fakulty Jan Provazník, Jaroslav Fenyk, Martin Škop, David Sehnálek a Jana Lautrbachová. O tom, co se naučí studující v novém oboru a jaké naleznou uplatnění, jsme hovořili s jeho garantem Jaroslavem Fenykem z Katedry trestního práva.
Jak se studovala kriminalistika před sametovou revolucí?
V dobách mých právnických studií na Univerzitě Karlově v Praze, ale tehdy i na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, což byla osmdesátá léta minulého století, se vyučovala Kriminalistika jako povinný dvousemestrální předmět zakončený zkouškou. Znamenalo to, že každý budoucí právník měl možnost se poměrně důkladně seznámit s kriminalistickou taktikou i technikou a jejich procesním uplatněním v trestním řízení. Kriminalistika byla jedním z povinných předmětů také u státní rigorózní zkoušky z oboru Trestní právo. Právnická fakulta v Praze měla vlastní, velmi kvalitně vybavený a skvěle pedagogicky vedený Kriminalistický ústav. V praxi vyšetřovatele a státního zástupce, ale i obhájce nebo soudce Ústavního soudu jsem měl možnost téměř všechny takto nabyté znalosti dobře uplatnit, protože jsem vyjížděl na místo činu, vyhledával a zajišťoval důkazy tak, aby byly připraveny pro forenzní účely a pak pro použití v trestním procesu, nebo jsem přezkoumával použití kriminalistických metod z pohledu jejich významu pro obviněné, které jsem zastupoval, či jejich souladu s ústavním pořádkem. Přestože se doba změnila a metody se přizpůsobují vývoji vědy a techniky, mohu s klidným svědomím prohlásit, že znalosti z právnické fakulty, samozřejmě doplněné o nové poznatky, mi umožňují orientovat se v kriminalistických metodách práce i dnes a používám je i při výuce trestního práva procesního na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.
Proč se právnická fakulta rozhodla vytvořit nový bakalářský studijní program Kriminalistická studia?
Po roce 1989 byl Kriminalistický ústav na Univerzitě Karlově zrušen a výuka kriminalistiky byla na všech původních i nově vzniklých právnických fakultách výrazně oslabena ve prospěch jiných předmětů, takže dnes je vyučována „jen“ jako povinně volitelný předmět, tedy pro asi 30 až 40 studentů v ročníku. Znamená to výrazné omezení znalostí kriminalistiky u těch absolventů právnických fakult, kteří se po ukončení studia chtějí věnovat trestnímu právu. V médiích nezřídka bohužel najdeme příklady, kde právě chyby v prvotních úkonech trestního řízení, často spočívající v nesprávné aplikaci kriminalistických metod, ovlivnily celý výsledek trestního řízení. To nás, pana proděkana pro bakalářské studium a navazující magisterské studium Davida Sehnálka, mého bývalého asistenta Jana Provazníka, dnes státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství ČR, a mne vedlo k zamyšlení nad možnostmi řešení ne zcela vyhovující situace. A v úvahu přicházel právě nový studijní program. Je to unikátní příležitost pro zájemce o kriminalistiku a právnická fakulta tak představuje veřejnosti nové možnosti propojení teorie a praxe.
Program bude uskutečňován ve spolupráci s dalšími fakultami Masarykovy univerzity. Se kterými?
Kromě právnické fakulty se na výuce budou podílet fakulta sociálních studií, fakulta sportovních studií, lékařská fakulta, přírodovědecká fakulta a pedagogická fakulta.
Jaké odborné znalosti studující získají?
Kvalifikace absolventů bude spočívat v nabytí potřebných teoretických poznatků a osvojení praktických dovedností při vyšetřování trestných činů a jiných kriminalisticky relevantních událostí. Těžiště studijního programu spočívá v průpravě v teorii a praxi kriminalistické techniky i taktiky, včetně metodik vyšetřování různých kategorií trestné činnosti, v nabytí potřebných znalostí relevantních právních i neprávních oblastí. Studijní program však neklade důraz jenom na vlastní odbornost a získávání poznatků, dovedností a schopností potřebných k efektivní účasti na vyšetřování, ale rovněž na osvojení zásad etické práce při vyšetřování a respektu k ochraně základních lidských práv a svobod podezřelých, poškozených a dalších osob zainteresovaných na průběhu trestního řízení.
Které konkrétní předměty to budou?
Za tímto účelem jsou ve studijním plánu zařazeny předměty, jejichž obsahová náplň koresponduje výuce na uvedených fakultách – trestní právo, ústavní právo, správní právo, rodinné právo, soudní lékařství a další exaktní vědy například přírodovědní základy kriminalistických metod, znalosti potřebné pro vyšetřování specifických druhů kriminality jako je ekonomická kriminalita, kyberkriminalita, terorismus, formy trestné činnosti vůbec. Cílíme na prohloubení kvality ohledání místa činu, metodiku, taktiku vyšetřování, tvorbu plánů vyšetřování, vyšetřovacích verzí, dokazování vůbec – například zlepšení výslechových metod, komunikačních schopností. Součástí vzdělání bude jazyková průprava, psychologie, sebeobrana a další.
Kde a jaké naleznou absolventky a absolventi uplatnění?
Když nahlédnete do informačního systému, dozvíte se, že studijní program Kriminalistická studia je zaměřen na vzdělávání v oblasti kriminalistiky, trestního práva a souvisejících bezpečnostních a právních disciplín. Jako profesně orientovaný program podle § 44 odst. 5 písm. a) zákona o vysokých školách. Znamená to, že má studentům nabídnout zvýšení kvalifikace potřebné pro výkon služby v bezpečnostních složkách státu a obdobných bezpečnostně zaměřených povoláních – vyšetřovatelé Policie ČR, celní služby, vězeňské služby, příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace, ale i obhájci, státní zástupci, soudci, ale také bezpečnostní agentury, útvary, obecní policie a podobné subjekty.
Jaké podmínky musí splnit zájemci o Kriminalistická studia?
Podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském nebo v magisterském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou (§ 48 odst. 1 zákona o vysokých školách). Na bakalářský studijní program Kriminalistická studia zatím přímo nenavazuje žádný magisterský studijní program, ale do budoucna tuto možnost zvažujeme.
Kdy proběhne přijímací řízení?
Uchazeči si mohou podávat přihlášky od 1. listopadu 2024 do 28. února 2025. Přijímací řízení proběhne v průběhu letního semestru 2025. Podmínky přijímacího řízení budou včas uveřejněny v informačním systému, výuka by měla být zahájena od následujícího semestru, tedy na podzim 2025.