Studenti Masarykovy univerzity přihlíželi sčítání hlasů v klubu Alterna. Akci Boj o Bílý dům pro ně připravila studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu (IIPS) ve spolupráci s katedrami politologie a mezinárodních vztahů a evropských studií fakulty sociálních studií. Přibližně dvě stovky studujících z fakulty sociálních studií, právnické fakulty a také VUT přišly debatovat o volbách v USA.
„S Václavem Šmaterou z katedry politologie jsme se snažili zorganizovat společnou akci, něco jiného než debatu, které jsou na fakultě běžné. Chtěli jsme spojit zábavu a edukaci,“ řekl o organizaci volebního večera Róbert Bednár ze studentské sekce IIPS. Dodal, že doufá, že akce fungovala i jako příležitost pro socializaci mezi studenty a pedagogy, kteří na Boj o Bílý dům zavítali.
Kromě sledování voleb si studenti večer zpestřili pub kvízem. Měl čtyři kola a zaměřoval se na systém voleb ve Spojených státech, zajímavosti o kandidátech, kampaň i na historii prezidentů USA. Následovala debata s odborníky na mezinárodní politiku Zuzanou Ringlerovou, Martinem Jiruškem a Františkem Reitterem. Až po sečtení hlasů, kdy bylo v ranních hodinách o výsledku jasno, si studující mohli po probdělé noci jít odpočinout.
Stejně jako pořadatele nadchla volební noc studující. „Z předchozích prezidentských voleb vím, že výsledek amerických voleb má přímý dopad i na nás – ať už jde o spolupráci v rámci NATO, kooperaci s Evropskou unií, nebo o geopolitickou diplomacii a zapojení USA do různých konfliktů,“ vysvětlil svůj zájem o americké volby student politologie Daniel Krajíček.
I studentka žurnalistiky a politologie Kristina Buchwaldová považuje volby za událost. „Začala jsem se o ně zajímat v roce 2016 při prezidentském souboji Hilary Clintonové a Donalda Trumpa. I přes předpoklad vítězství Clintonové se nakonec prezidentem stal Trump. To mě fascinovalo a od té doby volby sleduji více. Letos jsem se volbám v USA věnovala už za kandidatury Joea Bidena, zejména v době, kdy se zvažoval jeho odstup ve prospěch Kamaly Harrisové,“ vysvětlila.
Pro mladé politology a jejich budoucí kariéru bylo přínosné nejen sledování voleb. Daniela Krajíčka zaujaly i kampaně před volbami. „Je patrný rozdíl v kampaních a v odlišném pohledu amerických voličů například na zapojení osobností. Některé prvky kampaní obou kandidátů podle mého názoru poskytují cennou inspiraci a přináší nový úhel pohledu na politický marketing,“ uvedl. I pro Kristinu Buchwaldovou je otázka politického marketingu důležitá a chtěla by se mu věnovat. „Díky studiu politologie navíc mohu sledovat volby očima politologa a vidět věci, které jsem dříve jako laik neviděla,“ dodala.
„Do budoucna chceme podobnou akci znovu zkusit naplánovat. Přípravy jsou ale velice náročné z hlediska logistiky. Doufáme, že i nám přinese organizace sledování voleb cenné zkušenosti, ze kterých budeme čerpat,“ dodal po úspěšné akci Bednár. Studenti tak i v dalších letech možná budou moci sledovat volby – nejen v USA – společně.
Den voleb: 5. listopad 2024
Kandidáti: za demokratickou stranu Kamala Harrisová (spolukandidát Tim Walz), za republikánskou stranu Donald Trump (spolukandidát James Vance)
Výsledky voleb: vítězství – Donald Trump
Poměr hlasů: 226 (Harrisová) a 295 (Trump)
Dosavadní prezident USA: Joe Biden (viceprezidentka Kamala Harrisová)
Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.