Kterou vysokou školu si vybrat? Tuto otázku si i v letošním školním roce kladou tisíce maturantů z celé České republiky, před kterými stojí důležité životní rozhodnutí v podobě volby vysoké školy a studijního oboru. S bohatou nabídkou studia v tuzemských i zahraničních institucích se mohli zájemci o vyšší vzdělání seznámit na brněnském výstavišti, kde se od 19. do 22. listopadu konal Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Mezi více než 400 vystavovateli z 20 zemí nechyběla ani Masarykova univerzita.
„Studentům se snažíme ukázat modernost univerzity, máme spoustu moderních zařízení, třeba Simulační centrum, které využívají studenti lékařské fakulty, u farmacie informujeme zase o projektu špičkové výzkumné infrastruktury BioPharma Hub, která se staví, kde najde místo i Preklinické centrum a Centrum molekulární medicíny,“ přiblížila koordinátorka odboru vnějších vztahů a marketingu Adéla Oujezská.
Příprava na veletrh podle ní trvala několik měsíců. Výsledkem bylo nejen ocenění, ale i tvořící se fronty před pultíky všech deseti fakult. Novinkou na stánku Masarykovy univerzity se letos stala chill zóna, kde si studenti mohli sednout do sedacích vaků a zdarma se osvěžit kávou od sponzora Attaktrade nebo bezinkovo-mátovou limonádou z pivovaru Rojc. „Uchazeči o studium si u nás mohou popovídat třeba s našimi studenty, kteří reprezentují jednotlivé fakulty, dozví se tak mnohem víc a mohou klást i otázky zacílené na konkrétní fakultu,“ vysvětlila koordinátorka Oujezská.
Nejčastěji se podle ní studenti ptali na TSP (test studijních předpokladů), oborové zkoušky a jak se na ně připravit. „Často je zajímá také ubytování a jak to s ním je, zvlášť když nejsou z Brna. Poslední rok až dva, jak se všechno zdražuje, se na cenu a možnosti ubytování ptají více,“ dodala Oujezská.
Podle maturanta Kryštofa Antoše, který se zastavil u stánku ekonomicko-správní fakulty, hrají důležitou roli při výběru univerzity i studijního programu osobní preference. „Jde o to, co mě zajímá, a pak si dál zjišťuji, jestli je to pro mě cenově dostupné a o jakou jde lokalitu. Je těžké se rozhodnout, výběr univerzit je obrovský, každý vás na něco láká a přijde mi, že v našem věku ještě nemáme úplně jasno, co vlastně chceme dělat v budoucnu,“ svěřil se Kryštof, který zvažuje právě i přihlášku na Masarykovu univerzitu.
Šance popovídat si s odborníky i se studenty
Své dotazy mohli uchazeči pokládat pracovníkům a studentům MUNI na deseti fakultních stáncích a u jednoho hlavního univerzitního stánku, kde jim byli k dispozici také odborníci z poradenského centra a studijního oddělení. „Myslím, že je to skvělá příležitost poznat univerzitu trochu blíž a popovídat si se studenty z jednotlivých fakult a zjistit, jak probíhá celé studium, jestli se studijní zátěž soustředí spíš do průběhu semestru, nebo spíš do zkouškového období, jak je to s praxemi nebo výjezdy,“ uvedla vedoucí Poradenského centra MU Silvie Šimonová, podle které si mnoho studentů zaměření ještě vybírá a zajímá se i o rozdíly mezi jednotlivými studijními programy.
Své budoucí studium i univerzitu stále zvažuje i maturantka Tina Opravilová, která navštívila stánek MUNI ve středu. „Přemýšlím nad sociální prací nebo speciální pedagogikou. Položila jsem různé otázky, které mě zajímaly, a musím říct, že student, se kterým jsem u stánku fakulty sociálních studií mluvila, mi zodpověděl všechno, co jsem potřebovala. Teď ještě čekám na informace o speciální pedagogice, ale zatím jsem spokojená,“ vyhodnotila informace z veletrhu Tina.
Studium přiblížily i interaktivní expozice
U stánku pedagogické fakulty na zájemce kromě usměvavých studentů a informačních a propagačních materiálů čekaly i modely zanesených tepen, ukázka rakoviny kůže, nezdravých plic, opilecké brýle či půl kila tuku. „Máme tady také model prsu, na kterém si zájemci mohou vyzkoušet hledání bulky v rámci prevence rakoviny prsu, a to stejné si lze vyzkoušet na modelu varlat. I to je součást našeho studijního programu Výchova ke zdraví,“ sdělila studentka Adéla Crhová. Ochotně odpovídala na dotazy středoškolských studentů a sdílela s uchazeči své vlastní zkušenosti se studiem Výchovy ke zdraví se zaměřením na vzdělávání.
Zajímavé modely čekaly na uchazeče i ve stánku přírodovědecké fakulty, kde na dotazy odpovídal student astrofyziky Martin Kolář. „Na stolečku máme malinké modely satelitů, kam dáváme třeba detektory gama záření. Posíláme je do vesmíru za relativně levné částky a na Masarykově univerzitě pak zpracováváme data. Pak jsme s sebou vzali zmenšený model dalekohledu, který bude vyvíjen na základě mezinárodní spolupráce. Jde o dalekohled, který by měl sbírat UV záření z vesmíru, a vědecký tým pro něj zaštiťuje právě Masarykova univerzita,“ popsal některé modely z výstavky přírodovědecké fakulty Martin Kolář. Studium astrofyziky na MUNI by doporučil z důvodu přátelského prostředí. „Ten přístup k studentům je krásný. Na jiných školách jsem se s takovým přístupem nesetkal,“ popsal svou zkušenost.
U všech fakultních pultů se uchazeči o studium na Masarykově univerzitě dozvěděli důležité informace a studenti se podělili i o vlastní tipy pro úspěšné zvládnutí přijímacích zkoušek i samotného studia. „Na přijímačky je mojí top radou jít tam s čistou hlavou a bez stresu. Pokud tam půjdou s tím, že si nemyslí, že to zvládnou, tak se potopí sami,“ radil student Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Adam Foltýn.
„Sama jsem na MUNI studovala a dalo mi to hodně do života. Určitě bych ráda uchazečům vzkázala, ať do toho jdou, ať si dobře promyslí, co by je mohlo bavit v rámci uplatnění i studia. Přeci jenom jde o tři nebo pět let života a je dobré, když má člověk nějakou představu, co ho čeká. Pokud se očekávání blíží realitě, tak věřím, že i studium je příjemnější,“ vzkázala uchazečům vedoucí Poradenského centra Silvie Šimonová.
Autorka je studentkou fakulty sociálních studií a stážistkou redakce Magazínu M.