Zastřešujícím tématem celého dne bylo výročí 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Akci zahájila vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií MU Iveta Jansová. „Dnešek by nám měl ukázat, co je potřeba dělat, abychom si uchovali svobodu a demokracii, a zároveň v této souvislosti připomenout význam novinářů,“ uvedla Jansová.
V rámci dne si mediální nadšenci mohli prohlédnout také dvě výstavy fotografií. Jednu „přivezla“ Česká tisková kancelář. Mapuje období od roku 2004, tedy vstupu Česka do EU, i dvě česká předsednictví v Radě Evropské unie z let 2009 a 2022. Druhá výstava patřila dílům talentovaných studentů univerzity. Umístěna je v pátém patře fakulty.
Workshopy a jarmark médií
Studenty i veřejnost lákaly workshopy a mediální jarmark. V atriu fakulty se představila celostátní i studentská média. Návštěvníci si mohli zkusit natáčet s kamerou České televize, podívat se do zákulisí ČTK, zeptat se na zajímavosti u stánku Brněnského deníku, Mladé fronty Dnes nebo slovenského deníku SME. Studentská média pak zastoupilo Radio R, časopis Atrium, Studex a MUNI TV. Mezi oblíbené workshopy patřila školení: Jak na profesionální projev, Virtuální realita, Moderátorem v České televizi nebo Jak se dělá rozhovor?
„Na akci jezdím pravidelně, je skvělé, že se na ní setkávají lidé napříč humanitními obory se zájmem o veřejné dění. Nejvíce mě baví stánky, každý rok je tady něco nového. Můžu si vyzkoušet i různé kvízy, které člověka obohatí o cenné znalosti,“ popisuje své zážitky student Jan Karmazín, který se přijel se svou školou na Multimediální den podívat ze Zastávky u Brna.
Beseda o novinářích v EU
Hlavním bodem celé akce byla debata s názvem Evropská unie a novináři. Čtyři ženy z veřejného prostoru – Markéta Pitrová, Markéta Žižková, Dominika Perlínová a Pavlína Kvapilová – představily vývoj České republiky i novinářské práce v uplynulých dvaceti letech v Bruselu.
Podle Pavlíny Kvapilové, bývalé zpravodajky Radiožurnálu v Bruselu, se Česko za uplynulé dvě dekády stalo moderní a významnou zemí. „I novinářsky je dnes téma Evropské unie nejen otázkou zahraničního, ale i domácího a ekonomického zpravodajství,“ dodala Dominika Perlínová, redaktorka zahraniční redakce Aktuálně.cz. „Referovat o EU je náročné, je nutné být v terénu a budovat vztahy. Nejde informovat jen tak z kanceláře,“ dodala Kvapilová.
Udílení cen nadaným studentům
Den se nesl i ve znamení předávání cen. Cenu Arnošta Heinricha pro nejlepší bakalářské práce z oboru žurnalistiky obdržela pětice studujících. Podle odborného asistenta katedry Rudolfa Burgra pomůže mimořádný výkon studentů dále rozvíjet celý obor mediálních studií a žurnalistiky.
Asociace středoškolských klubů rovněž rozdala i ceny Školní časopis roku 2024. Soutěž má studenty motivovat k vylepšení práce na studentských časopisech. „Inspirovat je může třeba to, co se na workshopech na Multimediálním dni naučí,“ uvedl zástupce asociace Petr Kantor.
Udělené ceny Arnošta Heinricha 2024:
Martin Pavlík – Turecko rok po zemětřesení: publicistická reportáž s fotografiemi pro Voxpot
Štěpán Vojtěch – Krize dětské psychiatrické péče v Česku (longform pro Deník N)
Daniela Chroboczková – Autorský rozhlasový dokument: Roztroušení
Zuzana Šimerová – Domeček: Autorský rozhlasový dokument o přátelství
Lucia Farkašová – Systematická review: Vplyv revenge porn na psychické zdravie jeho obetí
Autorka článku je studentkou Fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.