Podruhé a s více rozšířenou nabídkou hlavního i doprovodného programu se letos představí literární festival Knihy v Brně. Myšlenka na pořádání knižního jarmarku v předvánočním čase vznikla na půdě Masarykovy univerzity již v roce 2015. „Univerzita tak založila tradici nové vzdělávací knižní akce v Brně, kde společně představují svou produkci nakladatelé odborné, vzdělávací a populárně-naučné literatury s nakladateli krásné a dětské literatury. Prostor dostávají i malí nakladatelé a samonakladatelé, jejichž knihy nejsou na pultech zavedených knihkupectví nebo jsou v nepřeberné nabídce knih méně viditelné,“ uvedla Alena Mizerová, ředitelka Nakladatelství Munipress, které akci pořádá ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou.
Knižní jarmark nabídne knihy všech žánrů přímo od nakladatelů za výhodnější ceny na ochozech šesti pater knihovny a také možnost setkat se naživo s autory či překladateli. Účast potvrdilo okolo 60 brněnských i mimobrněnských nakladatelů. V prodeji budou tituly z oblasti krásné, odborné i dětské literatury od nakladatelství Atlantis, Druhé město, Albatros, Větrné mlýny, JOTA, Sursum nebo HOST.
Novinkou letošního ročníku bude udělení Ceny Knihy v Brně, kterou chce Masarykova univerzita přispět k popularizaci vědy, čtení i prezentaci Brna jako univerzitního města. Cena bude udělována nakladatelům za původní vydaný titul v kategoriích, pro něž zatím v Česku cena nebyla: vysokoškolské učebnice, populárně-naučné knihy a literatura všech žánrů, která se vztahuje k městu Brnu, zvláštní cenu Open Access získá kniha přinášející nejnovější vědecké poznatky všem čtenářům bezplatně. Slavnostní udílení hostí v pátek 29. listopadu od 18 hodin konferenční sál v přízemí Moravské zemské knihovny. „Soutěží se ve čtyřech kategoriích, do nichž se nominovalo 14 nakladatelů s 27 knihami. Ceny vítězům udělí prorektor pro akademické a kulturní záležitosti MU Jiří Hanuš spolu s dalšími významnými osobnostmi, které nad udílením přijaly záštitu,“ přiblížila Daniela Schön z Kulturního centra Masarykovy univerzity, které akci spolupořádá.
Besedy, workshopy i autorská čtení
Připravený je i doprovodný program, který zahrne odborně zaměřené přednášky, besedy, workshopy, autogramiády, promítání filmu, hudební programy, autorská čtení nebo křty nových titulů. Program láká například na besedu s autory letošního knižního bestselleru 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností Tomášem Kremrem a Milošem Šenkýřem (pátek, 14 hodin), na přednášku Moniky Holé o opakovaných prvenstvích Brna v nastudování a provádění scénických děl skladatele Bohuslava Martinů (pátek, 15 hodin) či na autorské čtení Ivo Skopala (sobota, 13 hodin). Po celou dobu festivalu mohou návštěvníci využít také dětský koutek a kavárnu s nabídkou teplého i studeného občerstvení.
Vstup na festival Knihy v Brně je zdarma. Program v Moravské zemské knihovně potrvá v pátek 29. listopadu od 13 do 19 hodin, následující den od 10 do 18 hodin. Podrobný program s popisem jednotlivých akcí najdete na webu.
- workshop knižní ilustrace
- workshop Jak vzniká kniha a výroba vlastní knihy s myšákem
- tvořivá dílna: výroba vlastní ozdoby na adventní stromek (slavnostní rozsvícení v sobotu v 15 hodin)
- kreativní dílna Cesta do pravěku aneb Namaluj si mamuta
- kreativní workshop storytellingu spojený s výtvarnou dílnou
- razítkovací dílna
- ukázka jednoduché ruční vazby knížek