Komise se v minulém týdnu věnovala debatám se zástupci vedení MU, Rady pro vnitřní hodnocení MU, garantů studijních programů, odboru pro kvalitu, fakultními koordinátory i studentskými zástupci a členy Studentského panelu Rady pro vnitřní hodnocení.
„Před naším setkáním jsme pro hodnoticí komisi připravili sebehodnoticí zprávu a zároveň jsme jí poskytli k dispozici naše vnitřní předpisy a akreditační spisy vyžádaného vzorku studijních programů. Cílem návštěvy ale není hodnocení jednotlivých studijních programů, nýbrž zjišťování, jak funguje systém péče o studijní programy na Masarykově univerzitě. Jde o formu získávání zpětné vazby od studujících, akademických pracovníků i odborníků z praxe,“ uvedl prorektor pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant. Komisi rovněž zajímá, jak MU právě zpětnou vazbu do rozvoje programů promítá. Samotný systém pak hodnotí na vzorku vybraných studijních programů.
Výsledkem návštěvy bude zpráva o vnějším hodnocení, kterou MU obdrží na jaře 2025. Obecným cílem vnějšího hodnocení je pak vyhodnocení dosavadních zkušeností s institucionální akreditací jako s novým prvkem systému zajišťování kvality. Jedná se o standardní postup, který už absolvovalo třináct vysokých škol v České republice včetně Univerzity Karlovy v Praze, Univerzity Palackého v Olomouci, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Ostravské univerzity či Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Úkolem NAÚ je totiž nejen schvalovat nové studijní programy, ale také se soustavně zaměřovat na jejich průběžné hodnocení, oblast vnitřního systému zajišťování kvality vzdělávací činnosti a fungování Rady pro vnitřní hodnocení (RVH) daných škol.
Samotnému hodnocení na půdě MU předcházelo stanovení hodnoticí komise NAÚ a v létě pak její setkání s vedením univerzity, kdy si obě instituce nastínily vzájemná očekávání. Během třídenní návštěvy, uskutečněné na začátku prosince, hodnoticí komise NAÚ vedla rozhovory nejen s vedením MU, Radou pro vnitřní hodnocení, Odborem pro kvalitu Rektorátu MU a fakultními koordinátory pro kvalitu či garanty studijních programů, ale přizvala si také Studentský panel RVH, studentské zástupce z programových rad i vyučující a studující, kteří nejsou v programových radách nijak zapojeni.
„Naplánovat setkání se zástupci napříč univerzitou a zkoordinovat jejich časové možnosti nebylo jednoduché, přesto se nám podařilo nabídnout hodnoticí komisi NAÚ všechny poptávané respondenty a došlo k plodné výměně informací. Všem zúčastněným bych proto chtěla poděkovat za jejich vstřícnost a otevřenost,“ vyjádřila se k náplni programu ředitelka Odboru pro kvalitu RMU Kateřina Oleksíková.
Před akreditačním úřadem nyní stojí úkol získané informace zpracovat do zprávy, kterou následně zašle vedení univerzity. Po vypořádání námitek bude zpráva zveřejněna na webu NAÚ v sekci Zprávy o vnějším hodnocení vysokých škol.