Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity klade důraz na vzájemnou komunikaci a flexibilní přístup k měnícím se potřebám a požadavkům všech uživatelů a uživatelek knihovny. Vedoucí této knihovny Jan Kříž popisuje, jak se v posledních letech dostává do popředí podpora vědy, výzkumu, informační vzdělávání a jak se snaží na tuto situaci se svými kolegyněmi a kolegy neustále reagovat.
Kdy knihovna na fakultě sociálních studií vznikla a na kterých místech sídlila?
Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií MU se nachází v samém centru města Brna, proto je navštěvovaná studenty celé Masarykovy univerzity. Jde o třetí nejnavštěvovanější knihovnu na univerzitě. Vznikla společně s fakultou sociálních studií v roce 1998. Nejprve sídlila na Gorkého ulici, v roce 2002 se přestěhovala do nově postavené knihovny na filozofické fakultě, kde fungovala až do roku 2005. Mezitím se začal stavět Univerzitní kampus Bohunice, kam se přestěhovala lékařská fakulta, původně sídlící na ulici Joštova. Do kompletně zrekonstruované budovy se přesunula nejprve fakulta sociálních studií a během prázdnin i její knihovna. Slavnostní otevření se uskutečnilo v roce 2005.
V interiéru knihovny je jedna technická památka, čím je zajímavá?
Budova sloužila do roku 1945 Německé vysoké škole technické. V prostorách, kde se nyní nachází knihovna, zůstala umístěna technická památka z doby, kdy zde jako pedagog působil vynálezce vodní turbíny Viktor Kaplan. Jde o mostový jeřáb s hákem umístěným nad relaxačním prostorem v Červené studovně. I proto se nám někdy s nadsázkou říká „knihovna pod hákem“.
Na fakultě sociálních studií se vyučují relativně mladé studijní obory. Jaké je tedy zaměření knihovního fondu?
Na fakultě se studuje politologie, mezinárodní vztahy a evropská studia, psychologie, mediální studia a žurnalistika, environmentální studia, sociologie a sociální politika a sociální práce. Dále jsou zde tři specializovaná výzkumná pracoviště. Fyzický fond je tedy oborově různorodý a rozsáhlý, má téměř 90 000 tištěných jednotek. V knihovně také naleznete vybrané publikace z právnické a ekonomické literatury, medicíny, počítačové literatury, jazykové učebnice a slovníky. Součástí studijní literatury jsou též publikace našich akademiků. Zajímavostí je, že v našem fondu převažují odborné publikace v cizích jazycích, zejména v angličtině.
Máte ve fondu knihovny i historické publikace?
Knihovna nemá historický fond v pravém slova smyslu. Nejstarší publikace jsou z období padesátých let, dále u nás máme několik starších titulů od významného průkopníka sociologie Inocence Arnošta Bláhy, například titul Sociologie dětství z roku 1927, Dnešní krise rodinného života z roku 1933 a další.
Knihovní fond je ve vaší knihovně řazen odlišným způsobem, proč?
Chtěli jsme, aby byla orientace pro naše uživatele jednoduchá a přívětivá, proto jsme vytvořili „barevný svět signatur“. Barevné rozlišení pomáhá uživatelům i knihovníkům při zakládání knih na správné místo. Původní značení vycházelo z klasifikace Mezinárodního desetinného třídění (MDT). Toto řazení bylo celkem složité a najít v tomto systému špatně zařazenou knihu byl oříšek. Proto byl navržen stávající systém, který zachoval rozdělení do oborových kategorií dle MDT. Každá kategorie je označena jedním písmenem a číslem, a navíc má přiřazeny své barvy. V rámci každé oborové kategorie jsou knihy řazeny v pořadí, v jakém byly zakoupeny. Nejnovější knihy tak naleznete vždy na konci řady.
Souvisí toto barevné označení knih s tím, že v knihovně nalezneme studovny pojmenované podle barev?
Barvy na signaturách nesouvisí s barvami studoven. Barvy studoven byly přiřazeny pro lepší orientaci v knihovně. Zároveň se nám podařilo přidat barvu studoven do knihovního katalogu. U každé publikace je tak uvedena i barva studovny, ve které se nalézá. Konkrétní barva studovny se také pozná podle čtverců na kobercích a lampiček stejné barvy. Toto jednoduché označení studoven – Oranžová, Červená, Zelená, Modrá a Žlutá si studentky a studenti pochvalují.
Prostor knihovny poskytuje svým uživatelům také týmové studovny. Jsou žádané?
Knihovna je umístěna v přízemí budovy a částečně v suterénu. Je rozdělena na šest barevně odlišených studoven a čtyři různě velké týmové studovny. Velká týmová studovna pojme až 15 lidí a je plně vybavena technikou pro studium a prezentaci. Dále máme dvě menší týmové studovny pro 4 až 6 osob a jednu střední pro 8 lidí. Tyto týmové studovny jsou velmi žádané a v budoucnu bychom jejich počet chtěli zvýšit. V suterénu se nalézá kromě tří týmových studoven malá relaxační zóna se šachovým stolkem. Dále ke knihovně patří kompletně vybavená studovna pro posluchače Univerzity třetího věku.
Má knihovna mimo studijních míst i možnost pro relaxaci?
V současné době máme 274 klasických studijních míst a pracovních míst s počítači. Pro relaxaci mohou uživatelé využívat pohovky, křesla, oblíbené jsou sedací a lehací vaky, gymnastické míče na sezení, k dispozici jsou také deky a polštáře. V Oranžové studovně máme designový prvek – přímo v regálech s knihami jsou vytvořené otvory s místy pro sezení. Od března 2024 se stala oblíbeným prostorem knihovny nově zřízená kuchyňka, kde si uživatelé mohou uvařit čaj a kávu a ohřát jídlo v mikrovlnné troubě a pohodlně vše zkonzumovat.
V současnosti je často diskutovaným tématem odborných knihoven nákup tištěných a elektronických časopisů. Jaká periodika a v jaké formě u vás uživatelé naleznou?
Co se týče časopisů, je pravda, že většina časopisů přechází do elektronické podoby, popřípadě vedle sebe existují tištěná i online verze časopisů. Vzhledem k tomu, že se na naší fakultě studuje žurnalistika, předplácíme významné české deníky jako Deník N, MF Dnes, Hospodářské noviny, týdeníky Reflex, Respekt, Echo, Ekonom a z českých tištěných časopisů stále kupujeme tituly Sedmá generace, Živa, Veronica, Gender a výzkum, Vesmír, Psychologie dnes, Reportér anebo Hosta, což je sice literární časopis, ale pracují tam mnozí naši absolventi. Novinkou od loňského roku je předplatné časopisu Heroine. Co se týká zahraničních časopisů, jde například o tituly American Journal of Sociology, Foreign Affairs, Resurgence & Ecologist nebo Newsweek, většina je však dostupná elektronicky.
Co dalšího si mohou uživatelé půjčit mimo knih a časopisů?
Kromě klasických výpůjčních, informačních a reprografických služeb knihovna nabízí i další doplňkové služby. Velmi využívanou je rezervace jednotlivých týmových studoven. Dále nabízíme zapůjčení předmětů například nabíječek k mobilům a notebookům, sluchátek, flash disků a plátěných tašek. Oblíbenou službou je půjčování uzamykatelných skříněk zejména k ukládání zavazadel. Pro studenty závěrečných ročníků je užitečnou službou možnost svázání práce do kroužkové vazby. Nově budeme nabízet i laminování dokumentů. Raritou je červená telefonní budka pro vyřizování hovorů v knihovně.
Máte nějaké specializované služby i pro akademické pracovníky a začínající vědce?
V posledních letech se knihovny zapojují i do podpory vědy a výzkumu. V souvislosti s touto agendou máme knihovníky specialisty, kteří se této problematice věnují. Jedná se o témata Open Science, evidenci publikací a Rejstřík informací o výsledcích (RIV), zpracování vybraných dokumentů pro habilitační řízení a řízení pro jmenování profesorem, identifikátory vědce, pomoc s výběrem časopisu pro publikování, zpracování citačních ohlasů pro granty a projekty. I tak se objevují stále nové výzvy, jako například podpora v oblasti výzkumných dat.
Knihovny mívají i pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, co poskytuje ta vaše?
Knihovna na fakultě sociálních studií byla mezi prvními na univerzitě, která se od roku 2012 díky Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) podílela na informačním vzdělávání v kreditových kurzech na fakultě. V současnosti se do výuky stále zapojujeme, kurzy se týkají citování, plagiátorství a praktického vyhledávání v odborných databázích. Nabídku jsme rozšířili o tematické workshopy s podobným zaměřením. Mohou je navštívit studenti, kteří se výše uvedených kurzů nezúčastnili. Uvedené lekce se týkají studentů bakalářského a magisterského studia, pro doktorandy českých i zahraničních studijních programů nabízíme neformální setkávání. Prakticky se probírají témata související s publikační činností – Open Science, jak vybrat vhodný časopis pro publikování článku s ohledem na kvalitu časopisu a jeho hodnocení v databázích Web of Science a Scopus, identifikátory vědce, aplikace Grammarly Pro ke korektuře anglických textů a další. Nezapomínáme ani na posluchače Univerzity třetího věku, pro které pořádáme praktický workshop zaměřený na databázi českých e-knih Bookport a konzultace týkající se mobilních zařízení nebo prohlídky knihovny.
Nabízíte kromě vzdělávání uživatelům i nějaké další akce?
Na začátku podzimního semestru každoročně pořádáme setkání pro studenty prvních ročníků formou Snídaně s knihovnou, kde studentům prezentujeme služby knihovny. Nezapomínáme s touto nabídkou seznámit ani zahraniční studenty. Dalšími neformálními akcemi jsou Hallowenský brunch a Čaj o páté kolem Velikonoc. Kromě občerstvení a příjemné atmosféry studentům nabízíme i možnost odborných konzultací. V prosinci se koná tradiční knižní bazárek VotočKnihu. Knihovna se dále zapojuje do akcí Open Day, MjUNI a Dne brněnských knihoven. Kromě pravidelných akcí míváme i akce tematicky zaměřené, například na podzim se konala výstava a beseda k 35. výročí sametové revoluce v rámci Měsíce Příběhů bezpráví.
Kolik vás je knihovníků a jak máte rozdělenou práci?
V knihovně nás pracuje 13. Úvazkově máme menší počet (10,75). Jednu kolegyni máme na dohodu. V naší knihovně má každý na starost svoji primární činnost, za kterou je zodpovědný – akvizice, katalogizace, správa elektronických zdrojů, informační vzdělávání, podpora vědy a výzkumu, správa sociálních sítí a webu a tak dále. Nicméně u výpůjčního pultu ve studovnách knihovny se střídají všichni z důvodu udržení kontaktu s uživateli a zároveň i kvůli zastupitelnosti.
Kdy je knihovna otevřená?
Knihovna je otevřená od pondělí do čtvrtka od 9:00 do 21:00 s tím, že všechny knihovní služby u výpůjčního pultu poskytujeme do 18:00. Poté zajišťují chod studoven a výpůjčního pultu pověřené studentky a studenti, kteří pracují v knihovně na dohodu. V pátek máme otevřeno do 17:00 a v sobotu do 15:00. Po celou otevírací dobu knihovny jsou k dispozici také dva selfchecky pro samoobslužné půjčování knih. V rámci univerzity i ostatních vysokoškolských knihoven patříme k těm nejnavštěvovanějším.
Existuje „návod“ na to, aby knihovna dobře fungovala?
Vnímám provoz knihovny ve třech klíčových rovinách. První rovina se týká studoven, kdy je nezbytné naslouchat potřebám našich uživatelů, sledovat, co potřebují, co využívají a komunikovat s nimi. Druhou rovinou, naprosto zásadní, je trvalá podpora vedení fakulty a spolupráce s dalšími pracovišti fakulty při realizaci změn a zavádění nových služeb. Třetí rovinou je spolupracující tým knihovny. Pokud nabídneme v knihovně bezpečné příjemné prostředí a zároveň budeme ochotní a vstřícní, uživatelé knihovny se budou rádi vracet. Do fungování knihovny se snažím promítat své dlouholeté působení v oboru a také z činnosti pro Výkonný výbor Asociace knihoven vysokých škol ČR (AKVŠ). Od roku 2017 v ní zastávám pozici místopředsedy. Asociace zastřešuje činnost vysokoškolských knihoven, podporuje nové trendy a jejich implementaci, pořádá konference, vzdělávací semináře a komunikuje s dalšími organizacemi a institucemi včetně Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR. Podílel jsem se také na vzniku aplikace pro sběr dat z provozu vysokoškolských knihoven. Analýza dat z provozu nám umožňuje lépe porozumět fungování knihovny, nastupujícím trendům a potřebám uživatelů.
Co vám dělá radost při práci v knihovně?
Těší mě, že můžu spolupracovat se skvělými lidmi v týmu i na fakultě a daří se nám proměňovat služby a prostory studoven. Mám radost, že se uživatelé a uživatelky po pandemii vrátili zpět do knihovny. Byl bych moc rád, kdyby naše knihovna byla i nadále vnímána jako příjemné a inspirativní prostředí nejen pro studium a vzdělávání, ale i prostor pro relaxaci, odpočinek a jako místo pro setkávání.