I když někteří tvrdí, že globální ekonomická krize už je na ústupu, odborníci se vesměs shodnou, že je stále důležité být ve střehu. Mluvčí Světové obchodní organizace (WTO) Josep Bosch, který se se svým workshopem zúčastnil koncem května konference COFOLA na právnické fakultě, varuje především před svody protekcionismu. Zkušenosti podle něj ukazují, že ponechání otevřených trhů může krizi dokonce zkrátit.

Někteří odborníci tvrdí, že jednou z hlavních příčin globální ekonomické krize byla příliš velká deregulace mezinárodního obchodu a tedy, že i některé kroky WTO mohou být její příčinou? Připouštíte to?

Nesouhlasím. Multilaterální obchodní systém je velmi regulovaný. Ve skutečnosti systém pravidel WTO zabránil krizi před rozšířením. Díky vládám, které dodržely své závazky a respektovaly pravidla WTO, jsme se vyhnuli krizi jako ve 30. letech, kdy se protekcionismus zvrhl do spirály, která postihla prakticky každého a skončila Velkou hospodářskou krizí. Teď trhy zůstaly otevřené a systém WTO byl jakousi pojistkou v tom smyslu, že vlády věděly, že když zavedou protekcionistická opatření, může jim WTO uložit sankce. K tomu nedošlo. Podle našich propočtů bylo protekcionistickými opatřeními dotčeno jen 0,5 procenta světového obchodu.
"Když jedna země chrání svůj import, některá jiná země zase začne chránit ten svůj. Jenže to naruší export té první země. Tím se obchod zastaví a ekonomiky trpí," říká Bosch. Foto: David Povolný.

Kde vy tedy vidíte příčinu krize?
Příčinou krize bylo, že finanční systém postrádá regulaci podobnou té, jaké je základním kamenem systému WTO.

Jaká byla odpověď WTO na ekonomickou krizi?
Svolali jsme mezinárodní finanční instituce, soukromé banky a světové a regionální rozvojové agentury, abychom se ujistili, že stále dochází k dostatečnému toku finančních prostředků pro financování a podporu obchodu. Studovali jsme také opatření různých zemí, abychom se ujistili, že se nechovají protekcionisticky. Když jsme to zjistili, demaskovali jsme je a trvali na nutnosti udržet trhy otevřené. Zkušenosti ukazují, že asijská ekonomická krize na konci 90. let a mexická finanční krize v nedávných letech se zkrátily, protože země udržely trhy otevřené.

Proč je protekcionismus takovou hrozbou?
Když jedna země chrání svůj import, některá jiná země zase začne chránit ten svůj. Jenže to naruší export té první země. Tím se obchod zastaví a ekonomiky trpí. I tak tu ale tlak zemí na zavedení protekcionistických opatření stále je. I když nejhorší část krize je už za námi, situace na mezinárodním trhu se stále nevrátila na úroveň před krizí a míra zaměstnanosti se dostatečně rychle nezvedá. Vlády musí zůstat ostražité.