Cílem projektu e-Afric@ je umožnit dětem z nejslabších sociálních vrstev získat základní počítačové a technické dovednosti, protože počítačová gramotnost se i v Africe stává jedním z klíčových aspektů konkurenceschopnosti na trhu práce. „Přístup k počítačům a internetu pomůže africkým dětem získat potřebné vzdělání a v budoucnu i zaměstnání, což může přispět k řešení mnoha problémů tohoto kontinentu,“ řekl Radovan Kareš z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, která se do projektu zapojila spolu s Ekonomicko-spravní a Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity.
„Afrika je zmítána řadou problémů. Mnohé mají společného jmenovatele – nedostatečné vzdělání. I když je vzdělání právem všech dětí a současně nezbytnou podmínkou reálné naděje na kvalitnější život, tak se místním vládám dlouhodobě nedaří je v dostatečné míře uspokojovat. Dostupnost a úroveň vzdělání afrických dětí samozřejmě přímo ovlivňuje kvalitu jejich budoucího života a předurčuje vzorce chování, které jsou nutné pro odstraňování řady problémů, s nimiž se musí během života vypořádat (HIV/AIDS, ženská obřízka, sňatky dívek v útlém věku a s tím spojená časná mateřství, válečné konflikty atd.),“ dodala zakladatelka nadačního fondu Asante Kenya Lejla Abbasová.
O tom, jak děti v Keni počítače využívají, se budou moci přesvědčit české děti spolu s rodiči, učiteli a dalšími zájemci již 8. září v knihovně Univerzitního kampusu Bohunice na akci Jak začíná školní rok v Africe. Čeští školáci dostanou příležitost popovídat si prostřednictvím internetu s dětmi v Nairobi o tom, jak se chodí v Africe do školy, co nejraději dělají po vyučování, a vůbec o všem, co je zajímá. Organizátoři připravují bohatý doprovodný program, kde nebudou chybět africké tance a hudba.