„Mnozí z oceněných jsou čeští krajané, kteří žijí v různých částech světa, ale přesto nezapomínají na svůj původ, hrdě se k němu hlásí a šíří slávu rodné země,“ popsal Kohout vlastnosti takto vyznamenaných lidí. Doktor Bader je splňuje beze zbytku.
V roce 1991 založil nadační fond ve výši jednoho milionu dolarů. Z jeho úroků jsou „navždy“ hrazena stipendia výhradně českým studentům chemie na významných světových univerzitách, jako je například Harvard University. Spolu se svou manželkou Isabelou na Masarykově univerzitě zřídili profesuru Josef Loschmidt Chair, kterou vede v Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Jiří Damborský. Jeho tým vyvinul například technologii pro odstraňování bojové látky yperit nebo zkonstruoval enzym k likvidaci rakovinotvorné látky TCP. Neskončilo však jen u finanční podpory, Bader se o chod Loschmidtových laboratoří aktivně zajímá. „Jsme v pravidelném e-mailovém kontaktu, několikrát měsíčně si telefonujeme a doktor Bader Brno jednou ročně osobně navštěvuje,“ uvedl Jiří Damborský.
Ani tím ovšem Baderovo mecenášství nekončí. Zřídil také cenu, které propůjčil své jméno, jež se od roku 1994 každoročně uděluje mladému českému chemikovi do 35 let. Pojí se k ní i finanční prémie 100 tisíc korun. Od roku 2001 se Baderova cena uděluje také za bioanorganickou a bioorganickou chemii. Od roku 1993 financuje tento významný chemik rovněž stipendia pro historiky umění a studenty vlámského malířství a judaistiky.