Pojem „Velká chemická“ znají dnes na přírodovědecké fakultě už jen ti největší pamětníci. Šlo o proslulou učebnu, která se nacházela v areálu na Kotlářské v současném pavilonu 7. Jedinečná byla velkou kapacitou a skvělým zázemím pro demonstrační pokusy, bez kterých si nelze výuku chemie představit. V osmdesátých letech však musela ustoupit tehdejšímu výkvětu techniky, sovětskému sálovému počítači EC1033. Po téměř třiceti letech má ale posluchárna svého nástupce, učebnu A11/132 v bohunickém kampusu.



„Posluchárna byla projektována s cílem podpořit teoretickou výuku v přednáškách obecné, anorganické a organické chemie s praktickými ukázkami experimentů,“ vysvětluje Jiří Pinkas z přírodovědecké fakulty. Pro experimentální účely byla vybavena nejmodernější audiovizuální technikou, chemickým stolem a digestoří pro provádění demonstračních pokusů a také zázemím s přípravnou a skladem. Digestoř je vyložená kyselinovzdornou dlažbou a vybavená výkonným odtahem a přívody plynů, jako je vodík, kyslík nebo argon. Celá učebna pojme na 236 studentů.

Posluchárna se studentům oficiálně otevřela v říjnu přednáškami zahraničních hostů. Na pozvání přijeli do kampusu Jürgen Plitzko z biochemického institut Maxe Plancka a Herbert Roesky z Institutu anorganické chemie na Univerzitě v Göttingenu. Rozhovor s Herbertem Roeskym zde.