„Rakouská knihovna vznikla při Ústavu germanistiky a nordistiky Filozofické fakulty MU a předešla řadu dalších Rakouských knihoven, zakládaných z iniciativy rakouského ministerstva zahraničí především při univerzitách a v univerzitních městech,“ uvedl Roman Kopřiva z filozofické fakulty.
V polovině 90. let minulého století se pak přesunula do Moravské zemské knihovny. „Přesun z Masarykovy univerzity byl už jen logickým krokem, jak otevřít fondy a služby této knihovny pro širokou veřejnost,“ uvedl ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Gec.
Oslavy 20. výročí založení provázel cyklus Přednášky v Rakouské knihovně, jejž na půdě Moravské zemské knihovny zorganizoval Roman Kopřiva ve spolupráci s odborníky z Masarykovy univerzity, mimo ni i kolegy ze zahraničí.
Zlatá medaile pro Christine Dollingerovou
Masarykova univerzita v rámci oslav 20. výročí založení Rakouské knihovny v Brně udělila také Zlatou medaili rakouské vládní radové Christine Dollingerové za dlouholetou práci při rozvíjení česko-rakouských kulturních vztahů.
Christine Dollingerová se systematicky zabývá podporou česko-rakouských vztahů nejen v literatuře, ale i v divadle či výtvarném umění už od konce 80. let minulého století. V prvních letech po roce 1989 se jako kulturní atašé rakouské ambasády a zástupkyně Rakouského kulturního institutu v Praze soustředila na podporu českých studentů a učitelů, škol a knihoven. Zorganizovala první rakouský lektorát v českém školství, vedla stipendijní pobyty pro české studenty a mladé vědecké pracovníky na rakouských školách a vědeckých ústavech. Ve spolupráci s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity zorganizovala jeden z prvních lektorátů češtiny na Vídeňské univerzitě. Kromě toho se podílela na pořádání vědeckých konferencí na Masarykově univerzitě.
„Christine Dollingerová pomáhala také při zřizování středních škol s němčinou jako vyučovacím jazykem, které rakouská strana podpořila a podporuje, a prostřednictvím regionálních akcí s nimi udržuje kontakt i nadále,“ uvedl Roman Kopřiva z Ústavu germanistiky a nordistiky Filozofické fakulty MU při předávání zlaté medaile.
Dnes působí Dollingerová na ministerstvu zahraničí ve Vídni, kde převzala agendu Rakouských knihoven. Rozšířila pole jejich působnosti a dále obohatila jejich činnost. „Christine Dollingerová významným a jedinečným způsobem rozvinula a naplnila ideu Rakouských knihoven, jež vznikla právě na Masarykově univerzitě, totiž aby se knihovny staly místem intelektuálního setkávání a čilé duchovní výměny mezi nejširší veřejností, mezi kulturami obou zemí a cestou porozumění mezi oběma národy,“ uzavřel Kopřiva.