„Vyvinuli jsme technologii, která umožňuje nahradit chemikálie, které se používají při úpravě materiálů, speciálními elektrickými výboji generujícími tzv. studené elektrické plazma. Metoda je univerzální a má široké uplatnění v mnoha odvětvích,“ řekl ředitel projektu Mirko Černák z Ústavu fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Díky penězům z evropských fondů, mohou vědci pořídit přístrojové vybavení pro rozvoj dalších aplikací, především pro český průmysl. Plazma by tak v budoucnu mohlo nahradit dosud používané chemické látky, jejichž využití způsobuje firmám vysoké náklady spojené s dopravou a následnou likvidací toxického odpadu. „Například při výrobě plsti ve firmě Tonak se používají žíravé kyseliny. My je díky naší patentované metodě dokážeme nahradit působením plazmatu, které jsme schopni vyrobit jen ze vzduchu,“ upřesnil Černák. Technologie může být navíc začleněná přímo do stávajících výrobních linek. Výhodou jsou i nízké náklady, bezpečnost a minimální nároky na obsluhující personál. Měla by být tedy ekonomicky i ekologicky výhodnější než technologie, které firmy doposud používají, podle ředitele projektu by mohla nabídnout také přidanou hodnotu, například v podobě zvýšené kvalitě.
Kromě investic do přístrojového vybavení, které bude sloužit pro další vývoj původní technologie objevené Černákovým týmem, budou evropské peníze sloužit i pro nákup plazmových zařízení. „Budeme poskytovat expertizy, porovnávat a vyhledávat nejvýhodnější technologie,“ zdůraznil Černák. Do výzkumu se zapojí i studenti doktorských programů. Přístrojové vybavení využijí také vědci z jiných ústavů fakulty, například geologové či chemici.