Přejít na hlavní obsah

Jaké změny přináší nový Studijní a zkušební řád MU?

Podrobná analýza zásadních novinek v jednom z klíčových předpisů univerzity. Změny ovlivní studium na MU.

Řád nabývá účinnosti od 1. února příštího roku, většina zásadních změn se ale poprvé projeví až v jarním semestru 2013.

20 kreditů jako podmínka pro zápis do dalšího semestru. 

U každého poprvé zapsaného předmětu nárok na druhý opravný termín, u podruhé zapsaného jen na jeden.

Každou část státní závěrečné zkoušky může student opakovat v jednom opravném termínu.

Student má právo nahlédnut do posudků závěrečné práce tři pracovní dny před obhajobou.

Opětovný zápis po přerušení studia je možné provést zasláním e-mailu z Informačního systému MU.

Zvýšení počtu kreditů nutných pro postup do dalšího semestru, více opravných termínů nebo jednotná úprava státních závěrečných zkoušek. To a další změny přinese novelizovaný Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity, který 7. listopadu schválil akademický senát. Změna však nebude skoková, většina podstatných novinek vejde v platnost postupně.

Dvacet kreditů namísto patnácti
Nejzásadnější změnou pro studenty bude zvýšení počtu kreditů povinných pro postup do dalšího semestru z 15 na 20. Hlavním argumentem vedení univerzity pro navýšení je skutečnost, že standardní doba studia předpokládá, že student získá v každém semestru v průměru 30 kreditů. Jestliže tedy student opakovaně získává jenom dosavadní minimum 15 kreditů, jeho studium se výrazně prodlužuje.

„Novela reflektuje narůstající počet studií, které nejsou ukončeny ve standardní době, případně v době prodloužené o jeden rok. Trend se projevuje mimo jiné vyšším počtem studentů Masarykovy univerzity, jejichž studium není ze strany ministerstva školství financováno," doplnila k důvodům změny prorektorka pro vzdělávací činnost Ivana Černá. Rektor Mikuláš Bek na říjnovém zasedání senátu dokonce uvedl, že z narůstajícího počtu nefinancovaných studentů by se mohl časem stát závažný ekonomický problém, pokud by se situace neřešila.

Předseda Studentské komory Akademického senátu MU Zdeněk Ručka v souvislosti s novou podmínkou upozorňuje, že studenti by měli být aktivní a upozorňovat na problémy typu, že jsou na některých katedrách zaveleni velkým počtem předmětů třeba za jeden kredit. „Studijní řád nelze upravovat tak, aby zohlednil extrémní případy na některých oborech. Má naopak motivovat k odstranění těchto nevhodných praxí," vysvětluje Ručka.

Podmínka 20 kreditů není ale jedinou možností, jak splnit podmínky pro zápis do dalšího semestru. Nadále zůstává možnost absolvovat 45 kreditů v součtu za dva po sobě jdoucí semestry. Podmínky nově splní i ten, kdo ve standardní době studia získá počet kreditů odpovídající alespoň třicetinásobku počtu již absolvovaných semestrů. Tedy např. ten, kdo bude mít v 5. semestru bakalářského studia splněno 150 kreditů.

Posledně zmíněné opatření v praxi znamená, že 20kreditovou podmínkou nebudou poškozeni studenti, kteří se rozhodnou zapsat si na začátku studia více předmětů a na konci třeba kvůli psaní diplomové práce nebo kvůli zahraničnímu studijnímu pobytu zvolní. Pokud tedy někdo např. v prvních třech semestrech bakalářského studia splní 120 kreditů, může v následujících dvou splnit jen po 15.

Student má právo nahlédnout do písemných prací či elektronických testů do 30 dnů po jejich napsání.

Vyučující musí studenty o organizačních věcech ve svém předmětu informovat pomocí aplikace v ISu.

Děkan příslušné fakulty může stanovit možnost předkládat závěrečné práce v jiném než v českém jazyce.

Nové specifikace podmínek, za kterých je možné přistoupit k státní závěrečné zkoušce zvlášť pro jednooborová a víceoborová studia.

Více opravných termínů u zkoušek, méně u státnic
Další velkou změnu, kterou pocítí studenti i pedagogové, bude počet možných opravných termínů u zkoušek. Nyní mají studenti limitovaný počet druhých opravných termínů – tedy tolik, kolik činí standardní doba studia vyjádřená v letech. Pro učitele je ale velmi obtížné kontrolovat, zda tento limit někdo překročil.

Skutečnost, že bylo této praxe zneužíváno, stejně jako ekonomická stránka věci a tedy i snaha zabránit opakovaným zápisům předmětů, vedly k zásadní změně pravidel. Studenti budou mít u předmětu zapsaného poprvé univerzálně nárok na druhý opravný termín, u opakovaného předmětu pak už jen na jeden bez ohledu na to, zda napoprvé možnosti využili či nikoliv.

Celouniverzitně se také sjednotí systém státnic, jejichž praxe je podle prorektorky Černé na fakultách v tento moment velmi rozdílná. Nově jsou specifikované podmínky, za kterých je možné přistoupit ke státní závěrečné zkoušce pro jednooborová a víceoborová studia. Např. studenti v dvouoborovém studiu budou muset dosáhnout alespoň dvou třetin minimální kreditové hodnoty celého studia, aby mohli ke státnicím jednoho z oborů přistoupit.

Zásadní změna u státnic nastane v počtu opravných termínů. „V platném studijním a zkušebním řádu jsou dva opravné termíny pro celé státnice. Nově bude každou součást státní závěrečné zkoušky moci student opakovat v jednom opravném termínu," uvedla Černá.

Zdeněk Ručka vnímá tuto novinku jako problematickou. „Byli jsme ale upozorňováni, že na některých oborech dělají státnice na druhý opravný termín i dvě třetiny studentů. Zde je nutné vyvinout tlak na vyučující, aby se tak nedělo. Pokud u státnic neuspějí dva studenti z patnácti, je to jejich ostuda. Pokud u státnic neuspěje deset studentů z patnácti, je to ostuda vyučujících, protože něco dělají zjevně špatně," říká k novince studentský senátor.

Informování přes IS a nahlížení do písemek
Drobných změn je ve studijním řádu celá řada. Prorektorka Černá však vysvětluje, že většina se týká spíše zpřesnění nejednoznačných formulací.

Zdeněk Ručka nicméně vyzdvihuje dvě podstatné změny, a to že vyučující musí studenty o organizačních věcech ve svém předmětu informovat pomocí aplikace v ISu a že student má právo nahlédnout do písemných prací či elektronických testů do 30 dnů po jejich napsání. „Stávaly se situace, že vyučující ústně na přednášce hrstce studentů oznámil, že další hodinu se píše test, nebo že vyučující se pod nejrůznějšími záminkami bránil ukázat studentům opravené písemky. To už teď nepůjde," doplňuje Ručka.

Změny začnou platit postupně
Řád sice nabývá účinnosti od 1. února příštího roku, ale např. podmínka 20 kreditů se poprvé projeví až při zápisu do jarního semestru 2013. Až v jarním semestru 2013 se také poprvé projeví změny týkající se státnic a opravných termínů zkoušek.

Senátoři Akademického senátu MU nicméně zejména studentům doporučují, aby si řád přečetli už v době, kdy nabyde účinnosti. „Hlavně pozor na zaručené rady spolužáků. Vždycky je lepší zajít na studijní oddělení nebo napsat nezávislým studentským poradcům, než se nechat vyhodit ze školy kvůli „dobré" radě spolužáka," dodává Ručka.

Novelizovaný Studijní a zkušební řádu MU bude zveřejněn na webových stránkách univerzity v průběhu prosince, až se uskuteční registrace změny předpisu na ministerstvu školství.

Hlavní novinky