Týdne neklidu organizovaného studenty po celém Česku. Kvůli kritickému dopisu brněnských studentů navíc odložil svoji středeční návštěvu Ekonomicko-správní fakulty MU i prezident Václav Klaus.
I přes vytrvalý déšť se v úterý v centru Brna sešlo na šest tisíc studentů, aby vyjádřili svůj odpor k aktuálním návrhům reformy vysokých škol, jak je předkládá ministerstvo školství. Protest je součástíPrůvod vedený traktorem s vlečkou se vydal po čtvrté hodině z Malinovského náměstí. Přes centrum města pokračoval na ulici Kounicovu a kolem některých univerzitních budov se stočil zpět na náměstí Svobody. Demonstranti skandující hesla "Naše školy nedáme" a "Dobeš to zvoral" na hodinu zkomplikovali dopravu v centru Brna.
"Přejeme si ubránit demokratickou samosprávu škol před vlivem politiků. Nesmíme se zviklat náhlými sliby o zrušení školného," shrnul důvody protestů na zahájení Týdne neklidu Jan Chmelíček z iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy.
Protestní akce se těší podpoře i části akademiků, jiní se staví ke kritice navrhovaných reforem zdrženlivěji a řadu navrhovaných změn vítají.
Kvůli protestům organizátorů brněnského Týdne neklidu nepřijede ve středu 29. února na ekonomicko-správní fakultu na plánovanou návštěvu prezident ČR Václav Klaus, který zde měl představit svoji novou knihu. "Nesouhlasíme s tím, že je na akademickou půdu zván člověk, který akademickou diskusí a kritickým myšlením otevřeně pohrdá," napsali bývalý a současný předseda Studentské komory Akademického senátu MU Zdeněk Ručka a Pavel Troubil v otevřeném dopise děkanovi ESF.
Rektor MU Mikuláš Bek se proti dopisu studentů ohradil. "Neměli byste se snažit vytěsnit z akademického prostoru hlasy, které s vámi nesouhlasí. Univerzita je bytostně společenstvím diskutujícím, společenstvím, jehož principem a základem je spor a různost názorů," uvedl ve své odpovědi rektor.
Václav Klaus nicméně svoji návštěvu s omluvou odvolal. "Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku," uvedl prezident na adresu dvou studentských senátorů.
Projednávání reformy vysokých škol je momentálně ve vládě odsunuto, legislativní rada vlády vrátila návrh zákona o vysokých školách ministerstvu školství k přepracování. Školné zřejmě v dohledné době zavedeno nebude. Podle premiéra Petra Nečase už to vláda nestihne, a bude proto hledat variantu, jak soukromé příspěvky na vysokoškolské vzdělání zavést jiným způsobem.