Socialismus si už moc nepamatuje, dnes ale druhým zprostředkovává osobní svědectví těch, jejichž života se totalita dotkla. Michal Doležel stojí za organizací druhého ročníku festivalu Moje 20. století, který chce poukázat na hrůznost totality prostřednictvím svědectví pamětníků. Návrat do minulého století startuje už ve čtvrtek 15. listopadu.
Jak říká sám Doležel, s festivalem přišli za pět minut dvanáct. „Nebude to dlouho trvat a pamětníci totality už mezi námi nebudou,“ říká student etnologie na Filozofické fakultě MU a dodává, že dva z loňských účastníků už by letos přijet nemohli. „Martin Jirous a bývalý politický vězeň Zdeněk Křivka mezitím zemřeli.“
Festival naznal drobných změn. Z kavárny Trojka se přesunul do Kabinetu Múz, namísto obou totalit minulého století se zaměří pouze na socialismus a schoval se pod patronát oslav 150 let od založení Sokola. „Podtitul akce je Festival svobody proti totalitě, což je i přirozené krédo Sokola – vychovávat člověka ke svobodě,“ míní Doležel.
Sokola se dotýká i doprovodná výstava, která bude během celého festivalu k vidění v Kabinetu múz. Organizátoři oslovili osobnosti veřejného, společenského i sportovního života, aby napsali poselství k 150. narozeninám sokolské organizace. Nashromáždili 52 vzkazů: například od rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, astronoma Jiřího Grygara, kardinála Dominika Duky nebo bývalé atletky Dany Zátopkové. Všechna tato poselství najdete na výstavě Vzkaz.
Tři ženy, tří pohnuté příběhy
Hosty letošního ročníku budou tři ženy. Festival zahájí 15. listopadu beseda se Zdenou Mašínovou, dcerou prvorepublikového důstojníka a sestrou bratrů Mašínů, členů ozbrojené protikomunistické skupiny, kteří i za cenu použití násilí utekli do Západního Berlína.
Druhou ženou festivalu se 20. listopadu stane Julie Hrušková, vězeňkyně z 50. let minulého století, která byla uvězněna za to, že pomáhala uprchlíkům dostat se na Západ. „Během vyšetřování potratila a nebýt toho, že se vzbouřily ostatní vězeňkyně ve věznici, zemřela by na samotce,“ přibližuje její život Doležel.
Na závěrečný večer 27. listopadu pak připadá beseda s operní pěvkyní Soňou Červenou, jejíž matku krátce po komunistickém převratu v roce 1948 zatkli a ona za dosud nevyjasněných okolností zemřela ve vazební věznici. Soňa Červená pak emigrovala do Německa. Dnes je zpět v Česku a působí v Národním divadle. Hraje například Miladu Horákovou ve hře Zítra se bude...
Besedu pokaždé doplní tematické divadelní představení. Organizátoři ale oproti minulému ročníku upustili od koncertů. „Beseda, divadlo a koncert vzaly dohromady několik hodin a to už bylo na diváky příliš. Nechceme je příliš znavit,“ vysvětluje Doležel.