Průměrný hrubý nástupní plat absolventů MU v roce 2013
Po loňském tříprocentním propadu letos znovu vzrostl nástupní plat čerstvých absolventů Masarykovy univerzity. Z průměrných 22 244 korun v roce 2012 se zvýšil o čtyři procenta na 23 136 korun. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu uplatnění absolventů, jehož výsledky má Masarykova univerzita k dispozici.
Data ukazují rovněž to, že pokud by si mohli bývalí studenti vybírat vysokou školu znovu, 86 procent z nich by opět volilo Masarykovu univerzitu. Mezi absolventy panuje také vysoká úroveň spokojenosti s tím, co jim jednotlivé fakulty daly do života. Letos dosáhla druhé nejvyšší hodnoty v celé historii měření.
„Největší věrnost oboru i škole deklarují absolventi právnické fakulty a fakulty informatiky, což ostatně dobře koresponduje s nejvyšší spokojeností absolventů těchto fakult s tím, co jim Masarykova univerzita dala do života. Ta dosahuje u čerstvých právníků téměř 90 procent,“ sdělil vedoucí průzkumu Jaroslav Nekuda ze Střediska vědeckých informací na Ekonomicko-správní fakultě MU.
Šetření se konalo v průběhu června a července, tedy krátce po období státních závěrečných zkoušek. Přibližně 50 procent účastníků v něm ovšem udalo, že již pracují nebo vědí, kam nastoupí. „Z dlouhodobého pohledu tento podíl pomalu roste,“ dodal Nekuda.
Práce při studiu
Zvyšuje se také podíl ekonomicky aktivních vysokoškoláků během studia. Zatímco v prvním ročníku pracuje pravidelně nebo poměrně často 24,1 procenta studentů, v pátém ročníku je to už 55,1 studentů. „Čtyři z deseti absolventů poté pokračují v zaměstnání, které získali již během studia, což přináší plodné propojení teorie a praxe. Jen zhruba jeden z deseti absolventů vzal místo ne zcela odpovídající jeho požadavkům,“ doplnil Nekuda.
Nejvyšší podíl absolventů, kteří pokračují v zaměstnání, jež získali už jako studenti, je mezi studenty fakulty informatiky, přesně 68,3 procenta. Absolventi té samé fakulty mají také nejvyšší hrubé nástupní platy, průměrně činí 32 938 korun. Informatiky následují někdejší posluchači ekonomicko-správní fakulty a fakulty lékařské.
Absolventi fakulty informatiky rovněž nejčastěji udávají, že po ukončení studia zůstávají v Brně. Uvedlo to 94,4 procenta z nich, což lze dávat do souvislosti s pověstí Brna coby technologického centra.
Každoročně jsou součástí dotazníku také otevřené otázky s výzvou na poznámky a náměty k vylepšení různých oblastí studia a života na univerzitě. „Celkově bych řekl, že neexistuje kritika jdoucí jedním směrem. Objevují se výtky například vůči konkrétním vyučujícím, ale naopak také milá poděkování konkrétním fakultám, lidem či celé univerzitě,“ přiblížil Nekuda. Odpovědi z této sekce se zobecňují špatně, ale pro univerzitu jsou cenným zdrojem informací o tom, na které oblasti je třeba se zaměřit a vylepšit je.
Jaroslav Nekuda výzkum zpracovává od jeho počátku v roce 1994. Když srovnává jednotlivá léta, upozorňuje na celkově dobře se vyvíjející trend hodnocení. „Prakticky všechny ukazatele se dlouhodobě vyvíjí pozitivně. Pokud to někde neplatí, pak to jsou změny na trhu práce, což je ale faktor, který leží vně univerzity, která ho příliš nedokáže ovlivnit,“ sdělil vedoucí informačního střediska a dodal, že je letos ve výsledcích vidět řada náznaků, že se trh práce pomalu vzpamatovává.
Pravidelný výzkum mezi čerstvými absolventy nyní provádí Masarykova univerzita formou zaslání elektronického dotazníku, letos se jich vrátilo vyplněných celkem 1 389, což znamená nadprůměrnou návratnost na úrovni 56,7 procenta.