Nové Mendelovo centrum založily v Brně instituce a společnosti, které svou činností mají blízký vztah k zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi. Na aktivitách centra se budou podílet brněnské univerzity, Mendelovo muzeum, odborná vědecká pracoviště, soukromé firmy i Starobrněnské opatství, kde Mendel působil.
„Cílem je společně pečovat o odkaz G. J. Mendela ve všech odvětvích, ve kterých působil a dbát rovněž i na tradici prostředí, ze kterého Mendelova vědecká práce vzešla. Zakladatel genetiky žil dvě třetiny svého života ve starobrněnském opatství, byl člověkem se zájmem o okolí a byl členem řady vědecky zaměřených spolků sídlících v Brně,“ řekl ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál.
„Jako opat dokázal mít Mendel dobré a přátelské vztahy napříč tehdejší společností a v celém jeho životě můžeme sledovat snahu podporovat své bližní a rozvoj společnosti. I nově vznikající centrum chce následovat G. J. Mendela v této jeho otevřenosti, a umožnit tak spolupráci všem lidem dobré vůle. To je předpokladem k pochopení jeho mimořádné osobnosti v celé jeho šíři,“ zdůraznil starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec.
Prvotním úkolem centra bude příprava oslav výročí 150 let od Mendelových přednášek v roce 2015. Základní informace k výročí budou na speciálním webu www.mendelgenius.com.
Na vzniku centra se podílí Starobrněnské opatství, Masarykova univerzita, Mendelovo muzeum, Mendelova univerzita, Český hydrometeorologický ústav - pobočka Brno, Genetická společnost Gregora Mendela, Středoevropský technologický institut CEITEC, Mendelova společnost pro včelařský výzkum a firmy SEMO a Agritec Šumperk. Dalšími partnery jsou rodný dům J. G. Mendela ve Vražném, Oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice Brno, město Znojmo a obec Šardice.