Před šestou hodinou večer, kdy měla show fyzikálních experimentů začít, byl vestibul hvězdárny napěchován lidmi. Na docenta-kouzelníka se přijeli podívat studenti středních a vysokých škol, matky s dětmi i důchodci.
Po bezpečnostním školení přiběhl na pódium energický mladý muž a řekl: „Fyzika není jen nudná hodina ve škole,“ tím si Tomáš Tyc okamžitě získal celé publikum. „Chtěl bych tady dneska ukázat, že fyzika může být naopak velice zajímavá a dá se v ní dělat spousta pozoruhodných experimentů, a také že fyzika může být dobrodružná,“ dodal.
Začátek prvního pokusu se od těch školních moc nelišil. Tyc nalil do sklenice vodu a přiložil na ni papír. Jenomže pak ji obrátil dnem vzhůru a kupodivu, voda nevytekla a papír vodu udržel. Lidé v publiku se divili poměrně hlasitě. Všechny spekulanty následně Tomáš Tyc přerušil jasným vysvětlením fyzikálního jevu. V následující hodině docent Přírodovědecké fakulty donutil vodu vtéct do dnem vzhůru obrácené PET lahve, smyčcem zahrál na různě tvarované kovové destičky, čímž na jejich povrchu vznikaly zajímavé obrazce z krupice, a také předvedl laserovou show. Velký potlesk sklidil za efekty s tekutým dusíkem. Napřed si jím poléval ruku, ale jen chvíli, protože tekutý dusík má asi mínus sto osmdesát stupňů, pak ho nalil do plastových krabiček, uzavřel je víčkem a o něco málo později víčka vesele vystřelovala po celém sále planetária. „Skvělé je, že se tady na ty pokusy člověk může podívat a pochopit to mnohem snáz, než z nějakých suchých přednášek,“ okomentoval Tycovo fyzikální čarování student střední školy Lubomír Jílek.
Proč se neproletět v planetáriu horkovzdušným balonem? Napadlo asi Tomáše Tyce, když fyzikální show připravoval. Věděl ale, že sál není tak velký, aby se do něj klasický balon vešel, vyrobil tedy svůj. Naplnil ho horkým vzduchem a asi třímetrový výtvor pustil nad hlavy publika.
Měl docent Tyc někdy problém s ohněm? Hrozil během jeho pokusů požár? Napadlo asi mnohé diváky, když experimentátor přinesl na pódium střelný prach. „Někdy se mi stalo, že jsem si třeba trošku popálil ruce, ale jinak jsem zásadní potíže s ohněm neměl. Když jsem byl malý, namíchával jsem střelný prach a travex s cukrem a nechali jsme to někde vybuchnout. Naštěstí se mi nikdy nic nestalo,“ uklidňoval Tyc. Pak už bylo na řadě vypuštění rakety. Do vesmíru by Tycova raketa vyrobená z PET lahve nedoletěla, ale po brněnském planetáriu se proletěla krásně. „Nejúžasnější z celého večera byl pokus s raketou,“ zhodnotila fyzikální show gymnazistka Helena Paškeová.