Projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), který schválila vláda ČR v březnu tohoto roku, byl 24. října 2006 slavnostně zahájen v prostorách Fakultní nemocnice u sv. Anny.

ICRC Brno je mezinárodním projektem klinického a výzkumně vzdělávacího centra, který je specializován na kardio- a neurovaskulární nemoci, onemocnění vnitřních orgánů a neurologii. Je výsledkem dlouhodobé spolupráce brněnských lékařů s prestižní klinikou Mayo v Rochesteru v Minnesotě, která má ve Spojených státech rozsáhlé pobočky na Floridě a v Arizoně; brněnská fakultní nemocnice je prvním místem její mezinárodní spolupráce. Je to také jedna z prvních iniciativ tohoto druhu v Evropské unii. Strategickými partnery ICRC Brno jsou i další české i zahraniční akademické instituce.

Klinika Mayo je hrdá na to, že je součástí projektu ICRC Brno, řekl Nish Patel ve chvíli, kdy hosté slavnostně přestřihli pásku  symbol vědecko-výzkumného projektu a s ním spojené budoucí výstavby ve svatoanenském parku.


Masarykovu univerzitu na slavnostním zahájení v prostorách Fakultní nemocnice u sv. Anny zastupovala prorektorka pro vědu a výzkum prof. Jana Musilová spolu s prof. Ivanem Rektorem, prorektorem pro rozvoj MU. Tiskové konference se zúčastnil tajemník Mayovy kliniky pro odbor mezinárodních vztahů Nish Patel, který zde představil stodvacetiletou historii kliniky. Také velvyslanec USA v ČR, Richard W. Graber, uvítal první rozsáhlý projekt americké kliniky mimo území Spojených států. Přítomnost prvního náměstka Ministerstva zdravotnictví ČR Marka Šnajdra, ředitele agentury Czech Invest Tomáše Hrudy, ředitele FN u sv. Anny MUDr. Romana Krause, MBA, jeho náměstka pro ICRC MUDr. Tomáše Káry, PhD., reprezentantů četných lékařských institucí i politických představitelů Jihomoravského kraje a města Brna stvrdila právoplatnost aktu zahájení projektu ICRC Brno.

CRC Brno je mezinárodním projektem klinického a výzkumně vzdělávacího centra, který je specializován na kardio- a neurovaskulární nemoci, onemocnění vnitřních orgánů a neurologii.


Pohled do historie
Nositel Nobelovy ceny a někdejší prezident Max-Planck-Institutu profesor Butenant byl v roce 1968 ochoten zřídit v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny LF MU moderní Ústav pro výzkum civilizačních chorob. Tento ústav by byl zřízen s garancí prof. Jana Vanýska, tehdy světově známého oftalmologa, který jako první na světě vyšetřoval oko ultrazvukem. Institut chtěl výzkum a provoz platit, ale trval na pojmenování ústavu Max Planck Institut. Malicherný spor, vedený z české strany o název, se nakonec promítl v žalostném výsledku – nabízená mezinárodní spolupráce se neuskutečnila.

Prestižní klinika Mayo v Rochesteru v Minnesotě byla založena 10.10. 1889 chirurgem W.W. Mayem, po otci ji převzali synové William James a Charles Horac, kteří kliniku kvalitní a komplexní péčí o pacienty, výzkumnými a specializovanými sekcemi i edukačními programy pozvedli na úroveň univerzitních klinik.

Věra Linhartová