Vysoké školy budou mít od března k dispozici testy, které umožní stanovit míru dyslexie u uchazečů o vysokoškolské studium nebo u stávajících vysokoškoláků. Spolu s kolegy z dalších pracovišť je vytvořili odborníci ze Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity – Teiresia. Podle metodického pokynu ministerstva školství budou právě výsledky těchto testů jednou z podmínek pro přiznání finanční dotace na zajištění služeb těmto studentům ze strany vysokých škol.
>> Masarykova univerzita přijala plán na zajištění rovného přístupu ke vzdělávání
Přestože počet lidí se specifickými poruchami učení neustále narůstá, nástroj na testování míry dyslexie u dospělých Čechů dosud neexistoval. K dispozici byly jen testy pro dospívající studenty středních škol, které však pro účely vysokých škol nevyhovovaly. „Řada mladých lidí podstupuje vyšetření dyslexie až před vstupem na vysokou školu nebo přímo na ní, a to v souvislosti se zvýšenými nároky, které na ně studium klade,“ vysvětlil ředitel univerzitního střediska Petr Peňáz.
Zatímco v roce 2004 zajišťovalo středisko Teiresiás na celé univerzitě služby čtyřem studentům s tímto znevýhodněním, v loňském roce jich bylo už 109 (celkový evidovaný počet je 217). Do budoucna lze očekávat další nárůst. Absolvování testů nebude pro nikoho z uchazečů nebo stávajících studentů povinné. Výsledky testu budou ovšem nezbytné v těch případech, kdy bude student nebo uchazeč žádat univerzitu o zajištění servisu nebo o speciální podmínky, například prodloužení časového limitu pro četbu nebo zápis při zkouškách.
Vytvoření nových testů umožnila finanční podpora z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Vedle specialistů ze střediska Teiresiás pracovali na otázkách kolegové z dalších univerzit a pracovišť, například ze Západočeské univerzity, Českého vysokého učení technického nebo Univerzity Karlovy. V přípravné fázi je otestovalo téměř 600 studentů.