Příběhy lidí, kteří již od 19. století opouštěli své domovy ve francouzské Bretani a na Moravě, přibližuje nová výstava v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity. Výstava Migrace očima obyvatel Bretaně a jižní Moravy, která se koná u příležitosti 50. výročí spolupráce Brna a Rennes, je v prostorách muzea k vidění do 30. června v rámci festivalu Bonjour Brno.
Cílem autorů výstavy bylo zamyslet se nad aktuálním tématem migrace z různých hledisek, například historického, sociologického, antropologického či sociolingvistického. Území Bretaně i jižní Moravy patří z pohledu migrace již od 19. století mezi regiony mnoha tváří a neustálých změn.
„Společným rysem obou regionů je změna migračních toků. Dříve z nich lidé masivně emigrovali, nyní jsou atraktivní pro imigranty,“ řekla kurátorka výstavy Alena Polická z Ústavu románských jazyků a literatur Filozofické fakulty MU. „Výstava předkládá citlivý portrét dvou proměňujících se společností, líčený z pohledu těch, kdo tato území obývají a vdechují jim život,“ dodává Polická.
Výstava Migrace očima obyvatel Bretaně a jižní Moravy je rozšířenou adaptací výstavy Migrace Bretaň-svět, kterou v roce 2013 připravilo bretaňské muzeum. Záštitu nad brněnskou výstavou převzal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Výstavu zahájil velvyslanec Francie Jean-Pierre Asvazadouria a primátor města Brna Petr Vokřál.
Součástí výstavy je i série přednášek a workshopů v Univerzitním kině Scala.