Brno letos slaví Rok smíření. U příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války se představitelé města rozhodli připomenout události z let 1939 až 1945. Jednou z akcí bude i devátý pietní pochod ve stopách vyhnaných německy mluvících Brňanů. Letos však na znamení smíření v opačném směru.
>> čtěte také: Co přineslo poválečné vysídlení Němců /infografika/
Pouť se odehraje v sobotu 30. května. Více než 25 tisíc německy mluvících Brňanů, často žen, dětí a starců, bylo v tentýž den před sedmdesáti lety za doprovodu ozbrojených Revolučních gard a zaměstnanců Zbrojovky donuceno vydat se na 30 km dlouhý pochod z centra města do Pohořelic.
„Vyhnání německých obyvatel z Brna bylo jednou z nejtragičtějších událostí v moderních dějinách Brna. Ti lidé museli nedobrovolně opustit domovy a absolvovat pochod, který byl podle všeho pro mnohé velkým utrpením. Stovky lidí zemřely za velmi tragických a nehumánních podmínek. Šlo o přelomovou událost, Brno ztratilo po vyvraždění židovských obyvatel a vyhnání Němců svůj původní multikulturní charakter,“ vysvětluje Tomáš Dvořák z Historického ústavu Filozofické fakulty a dodává, že sobotní pochod připomene, kam až nás může zavést vzájemná intolerance, xenofobie a populistická politika.
Letošní pochod se oproti minulým ročníkům odehraje v opačném směru – z Pohořelic do Brna. Účastníky pochodu odvezou v 8:30 až 9:00 ráno autobusy z Mendelova náměstí do Pohořelic, odkud se po ekumenické modlitbě za zemřelé vydají na cestu. V průběhu pochodu na ně čeká několik zastávek s občerstvením v Ledcích, Rajhradě, Modřicích a na Gymnáziu Vídeňská, kde vystoupí symfonický orchestr Sokola Brno.
>> přidejte se k události na Facebooku
Pouť bude završena v zahradě Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí za účasti primátora Petra Vokřála, brněnského biskupa a zástupce města Vídně. V kavárně pod širým nebem budou moci lidé posedět a diskutovat s pamětníky a zajímavými osobnostmi. Brněnské HaDivadlo uvede v rámci akce zvláštní představení podle knihy Kateřiny Tučkové s názvem Vyhnání Gerty Schnirch.
Hlavním cílem akce je podle organizátora a městského radního Petra Kalouska ukázat Brno jako město schopné přihlásit se ke své historii v evropském kontextu a zároveň jako město, kterému záleží na tom, kam dále směřuje.
Program je koncipován jako soubor akcí, jejichž cílem je připomenutí historických událostí včetně těch doposud opomíjených a důstojné uctění památky všech obětí.